Ajokortin omaava huomaa iän karttumisen ainakin siitä, että 45-vuotiaana on hankittava todistus näkötarkkuudesta. Sen yhteydessä jotkut saavat huomata tarvitsevansa lasit ensimmäistä kertaa elämässään.
Lain mukaan kaikkien ajokortin haltijoiden on toimitettava asuinpaikkansa poliisilaitokselle optikon tai lääkärin antama todistus näkökyvystään kahden kuukauden kuluessa siitä, kun 45 vuotta on tullut täyteen. Tästä lähettää Ajoneuvohallintokeskus eli Ake jokaiselle kirjeen kolme kuukautta ennen syntymäpäivää. Viime vuonna tällaisen ilmoituskirjeen sai 64 664 suomalaista. Voimassaolevia ajokortteja oli viime vuoden lopussa runsaat kolme miljoonaa.
"Jos 45 vuotta täyttänyt ajokortin haltija ei todistusta näkökyvystään toimita poliisille, se lähettää asiasta muistutuksen. Poliisi voi tietysti tarpeen mukaan määrätä henkilön myös ajokieltoon", kertoi palveluassistentti Anu Yläpietilä Akesta.
Autoa saa ajella rauhassa sitten 60-vuotiaaksi asti, jolloin on seuraava lain määräämä tarkastus. Tällöin on toimitettava lääkärintodistus terveydentilastaan. Syyskuussa tieliikennelakiin tulee kuitenkin muutos ja tästä 60-vuotiaiden määräaikaistarkastuksesta luovutaan. Sen sijaan lääkäreille tulee velvollisuus ilmoittaa ajokortin haltijan terveydentilasta ajokorttiviranomaiselle. Lain mukaan lääkärin on ilmoitettava poliisille sellaisista kuljettajan terveydentilan muutoksista, jotka estävät ajo-oikeuden saamisen. Ilmoituksessa ei kerrota potilaan sairauden diagnoosinimikettä eikä yksittäisiä terveystietoja. Lääkäri voi myös ehdottaa lisätoimenpiteitä terveydentilan tai siitä ajokykyyn aiheutuvien vaikutusten tarkemmaksi selvittämiseksi.
Laissa tarkoitettu ilmoitusvelvollisuus koskee myös optikkoja kuljettajan 45-vuotistarkastuksessa. Tarvittaessa optikko voi ehdottaa lääkärintutkimusta kuljettajan näkökykyyn vaikuttavan sairauden selvittämiseksi.
Ajokorttia varten tutkitaan lähinnä kaukonäkö. "Jotkut haluavat että samalla tutkitaan lähinäkökin, kun tuossa iässä se usein alkaa jo heikentyä", kertoi optikko Vesa Rödlin oululaisesta Optigo-liikkeestä. Tarkastus vie aikaa noin parikymmentä minuuttia ja maksaa 15 euroa.
Osalla tarkastukseen tulijoista on jo ennestään lasit. Mikäli entiset arvot riittävät ajokorttiin, ei laseja tarvitse uusia. Joillekin tulee tarkastuksen myötä eteen elämän ensimmäisten silmälasien hankinta. Niitäkin on, jotka ikätarkastuksen myötä ovat ensi kertaa optikon tai silmälääkärin vastaanotolla.
Aikaisemmin todistus ajokorttia varten piti hankkia silmälääkäriltä. Muutamia vuosia sitten laki muuttui niin, että myös optikko voi sen antaa. "Ajokorttiin tarvittavalla todistuksella ei ole suurta eroa siinä tekeekö tarkastuksen optikko vai silmälääkäri. Lääkäri tutkii myös silmäpohjan, mikä on oleellinen ero."
Optikko ohjaa asiakkaan silmälääkärille jatkotutkimuksiin, mikäli huomaa siihen tarvetta.
"Tällaisessa rutiinitarkastuksessa tulee hyvin harvoin esille esimerkiksi mitään sairauksia. Yleensä silloin on jo hakeuduttu tutkimuksiin aiemmin."