Turkansaaren ulkomuseon lastenpiha on avajaispäivänä täynnä iloista touhua. Sara, 8, ja Joonas Pahkasalo, 5, ovat tulleet Turkansaareen äidin kanssa.
Kaukovainion koulun ekaluokalta juuri kesälomalle päässyt Sara pitää etenkin pienestä punaisesta leikkimökistä sekä suuresta puisesta hevosesta, jonka päälle voi kiivetä istumaan. Joonas ja Sara nimesivät hevosen Polleksi.
Punaposkinen Joonas aloittaa syksyllä Värtön päiväkodin Viskareissa. Joonaksen suosikki lastenpihalla on suuri multainen kasvimaa, jossa kaikki saavat kaivaa ja kuopsutella sydämensä kyllyydestä. Joonas on kaivanut kasvimaalle monta isoa kuoppaa, ja kappas, mitä mullan seasta löytyikään.
– Yhdestä kuopasta löytyi mato.
Sara ja Joonas ovat käyneet Turkansaaressa ainakin kerran aikaisemmin. Tarkkasilmäiset sisarukset tietävät, ettei Turkansaaressa ole aivan samanlaista kuin kaupungissa.
– Täällä on vähän kuin maalla.
Joonaksen ja Saran kesäsuunnitelmiin kuuluu matka maalle.
– Menemme ainakin hotelliin. Mummon luona kaivamme lisää kuoppia ja teemme maatöitä. Siitä mummo tykkää, Joonas jo suunnittelee.
Turkansaaren ulkomuseo ja lastenpiha
Turkansaaren ulkomuseon uusi lastenpiha on lähellä ulkomuseon kahvilarakennusta. Lastenpihalle pääsee ulkomuseon ollessa avoinna.
Lastenpihalla voi esimerkiksi ratsastaa keppihevosilla ja hyppiä esteiden ylitse, leikkiä leikkimökissä ja kaivaa kasvimaalla.
Turkansaaren ulkomuseoon on vapaa pääsy.
Juhannusaattoiltamat järjestetään 21.6, tapahtumaan on pääsymaksu 15/10/8 euroa, alle 3-vuotiaat pääsevät ilmaiseksi.