Mielenosoittajat ja poliisi ottivat väkivaltaisesti yhteen jälleen lauantaina Genovan G8-huippukokouksen liepeillä.
Mellakoissa loukkaantui ainakin 150 ihmistä ja kymmeniä mielenosoittajia pidätettiin, viranomaiset kertoivat.
Samaan aikaan kymmenet tuhannet italialaiseen satamakaupunkiin kokoontuneet ihmiset osoittivat rauhallisesti mieltään muun muassa globalisaatiota ja ylikansallista kapitalismia vastaan sekä köyhien maiden velkataakan lievittämisen puolesta.
Poliisi turvautui iltapäivällä kyynelkaasuun ja pamppuihin sen jälkeen, kun satoja aktivisteja erkaantui päämielenosoituksesta ja ryhtyi heittelemään kiviä ja polttopulloja, rikkomaan ikkunoita ja sytyttämään tulipaloja.
Tilanne kärjistyi ajoin kaoottiseksi, kun poliisi muutti marssin reittiä loitommaksi G8-maiden johtajien kokouspalatsista.