Ah­ve­nan­maan asu­kas­lu­ku kasvaa

Ahvenanmaan maakunnan asukasluku kasvoi viime vuonna yli 200:lla ja oli vuodenvaihteessa ensimmäisen kerran reilut 26 000 ihmistä.

Ahvenanmaan maakunnan asukasluku kasvoi viime vuonna yli 200:lla ja oli vuodenvaihteessa ensimmäisen kerran reilut 26 000 ihmistä.

Tarkasti ottaen ahvenanmaalaisia oli uudenvuodenaattona kaikkiaan 26 008, missä oli 0,9 prosentin kasvu vuoden takaisesta luvusta, ilmenee Ahvenanmaan tilasto- ja tutkimusviraston tiedoista.

Poikkeuksen yleisestä kehityksestä teki kuitenkin Suomen pienin kunta Sottunga, jonka asukasmäärä väheni yhdellä. Sottungassa asuu nyt 70 naista ja 58 miestä eli yhteensä 128 asukasta.

Ahvenanmaan ainoaan kaupunkiin Maarianhaminaan on kerääntynyt yli 40 prosenttia koko maakunnan asukkaista. Maaseudulla ahvenanmaalaisista asuu puolet ja saaristossa puolestaan noin yhdeksän prosenttia.

Viime vuosi vankisti edelleen Ahvenanmaan naisistumista: vuodenvaihteessa maakunnassa oli naisia yli 400 enemmän kuin miehiä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä