Ahmat py­säyt­ti Ro­Kin­voit­to­ku­lun

SuomisarjaAhmat - RoKi-79 6-2Haukipudas RoKi-79:n voitokas marssi tyssäsi keskiviikkoil

Ahmat - RoKi-79 6-2
Haukipudas RoKi-79:n voitokas marssi tyssäsi keskiviikkoiltana Haukiputaan jäähallissa, kun nälkäinen Ahmat raateli vieraansa yllättävän selvin loppunumeroin.

Kotijoukkueen voiton resepti oli hyvin yksinkertainen: äärimmäisen tiivis puolustuspelaaminen ja nopeat vastahyökkäykset. 41 kertaa kiekon tiellä ollut maalivahti Kalle Hannula löi torjunnoillaan lopullisen niitin isäntien voitolle.

"Kyllähän tämä oli puolustuspelin voitto. Auttoi paljon, että tiesimme etukäteen hyvin, mitkä ovat vastustajamme parhaat alueet. Erityisen tyytyväinen olen siitä, että tällä kertaa puolustajamme siivosivat Hannulan eteensä pudottamat irtokiekot turvallisemmille vesille", Ahmojen valmentaja Jaakko Palsola myhäili.

Kokenut ykkösnyrkki Jari Kontio (2+0) - Arto Holtinkoski (0+1) - Juha Uusitalo (1+1) oli voittajajoukkueen paras kokonaisuus. Tehokolmikon lisäksi rovaniemeläisten maaliverkkoa heiluttivat Jari Ponto sekä puolustajat Joni Huttu ja Janne Ponto. Kaksi maalisyöttöä saalistanut Teemu Ahonen oli myös pirteällä pelituulella.

RoKi-79:n maaleista vastasivat Matti Huhtamäki (0-1) ja Mikael Kojo (5-2). (TW)

Ilmoita asiavirheestä