Agneta Ho­bi­nil­le suuri Poh­jois­mai­nen teks­tii­li­tai­de­pal­kin­to

Helsinkiläinen tekstiilitaiteilija Agneta Hobin on saanut Pohjoismaiden suurimman tekstiilitaidepalkinnon.

Helsinkiläinen tekstiilitaiteilija Agneta Hobin on saanut Pohjoismaiden suurimman tekstiilitaidepalkinnon. Tunnustus on 250 000 kruunua eli noin 165 000 markkaa ja se luovutettiin Hobinille tiistaina Boråsissa Ruotsissa.

Hobin on työskennellyt tekstiilitaiteilijana 1970-luvun alusta lähtien. Hän on vuosien aikana kehittänyt persoonallisen tyylin, joka lähtökohdiltaan pohjautuu pohjoismaiseen muotokieleen.

Boråsin tekstiilimuseon johtaja Rolf Danielsson toimi tuomariston puheenjohtajana. Hänen mielestään suomalainen tekstiilitaide on hyvin laadukasta ja sen vuoksi ansaitsee nykyistä suurempaa huomiota osakseen.

"Valinnallamme emme halua tuoda esille vain yhtä kiinnostavaa ja lahjakasta taiteilijaa, vaan myös kokonaisen osan suomalaista designia, joka nyt jää kännyköiden, huonekalujen ja arkkitehtuurin varjoon", Danielsson perustelee.

Ilmoita asiavirheestä