Af­ga­nis­ta­niin oma armeija

Kansainvälinen Afganistan-kokous ilmaisi tuoreeltaan tukensa Afganistanin presidentin Hamid Karzain maanantaina julkistamalle päätökselle perustaa kansallinen armeija.

Turvallisuustyön puolesta . Afganistanin presidentti Hamid Karzai (vas.) ja Saksan ulkoministeri Joschka Fischer haluavat vauhdittaa Afganistanin poliisin ja armeijan koulutusta.
Turvallisuustyön puolesta . Afganistanin presidentti Hamid Karzai (vas.) ja Saksan ulkoministeri Joschka Fischer haluavat vauhdittaa Afganistanin poliisin ja armeijan koulutusta.
Kuva: EPA PHOTO

Kansainvälinen Afganistan-kokous ilmaisi tuoreeltaan tukensa Afganistanin presidentin Hamid Karzain maanantaina julkistamalle päätökselle perustaa kansallinen armeija.

Kansainvälinen yhteisö uudisti myös lupauksensa tuesta Afganistanin jälleenrakentamiselle, uuden perustuslain laatimiselle ja vaaleille, jotka on tarkoitus järjestää kesällä 2004.

Karzai kertoi Bonnin kokoukselle, että maahan perustetaan enintään 70 000 miehen vahvuinen armeija ja yksityiset taistelujoukot julistetaan laittomiksi.

Nyt hallituksen joukoissa on arviolta 1 000 - 1 500 miestä, kun itsenäisesti toimivien heimopäälliköiden ja paikalliskuvernöörien komennossa on yhteensä ehkä 30 000 taistelijaa.

Karzain mukaan yksityisarmeijat on tarkoitus riisua aseista enintään vuoden mittaisen siirtymäkauden aikana, minkä jälkeen kaikkien raskaiden aseiden pitäisi olla kansallisen armeijan käsissä.



Yhteenotot jatkuivat viikonvaihteessa


Yksipäiväinen Afganistan-seurantakokous järjestettiin Petersbergin linnassa Saksassa, missä maan väliaikaishallinnosta päätettiin historiallisessa neuvonpidossa vuosi sitten Taleban-hallinnon kukistumisen jälkeen.

Seurantakokousta varjostivat väkivaltaisuudet, joita puhkesi kilpailevien paikallispäälliköiden kesken viikonvaihteessa läntisessä Heratin maakunnassa.



Afganistan takaisin maailmanyhteisöön


Hatarasta turvallisuustilanteesta huolimatta Karzai vakuutti toiveikkuuttaan ja tähdensi, että Afganistan on "peruuttamattomasti" ottanut takaisin paikkansa maailmanyhteisössä.

Afganistan ajautui 1990-luvulla hylkiövaltioksi, kun ääri-islamilainen Taliban hallitsi maata kovin ottein ja tarjosi turvapaikan Osama bin Ladenille ja tämän al-Qaida-taistelijoille.

"Vuosi sitten Afganistan oli kirjaimellisesti loppuun ajettu. Maa ei kyennyt pysyttelemään jaloillaan. Nyt koko maailmanyhteisö auttaa Afganistania", Karzai iloitsi.

Hän muistutti liki neljännesvuosisadan jatkuneen sotimisen perinnöstä: 1,5 miljoonaa ihmistä on saanut surmansa ja sadat tuhannet joutuneet pakoon.

Karzai myönsi, että väliaikaishallitus ei ole kyennyt toimimaan tarpeeksi jämäkästi maakunnissa, missä veriset yhteenotot paikallispäälliköiden välillä jatkuvat edelleen.

Seuraava Afganistanin turvallisuutta koskeva kansainvälinen neuvonpito järjestetään joulun alla Kabulissa, diplomaattilähteet kertoivat. Siihen osallistuvat Afganistanin naapurimaat Iran, Pakistan, Kiina, Uzbekistan, Turkmenistan ja Tadzhikistan.

Afganistanin heimopäälliköiden ja naapurimaiden edustajien on tarkoitus allekirjoittaa 22. joulukuuta pidettävässä kokouksessa sopimus, joka tähtää turvallisuuden ja yhteistyön parantamiseen, Petersbergin kokouksen isäntä, Saksan ulkoministeri Joschka Fischer kertoi.



Rauhanturvaajia ei Kabulin ulkopuolelle


Afganistanin väliaikaishallinnon toive kansainvälisen Isaf-rauhanturvajoukon kasvattamisesta ei saanut vastakaikua Petersbergiin kokoontuneilta ulkoministereiltä.

Fischer toisti Isaf-operaatioon osallistuvien maiden kannan, jonka mukaan rauhanturvaajia ei lähetetä Kabulin ulkopuolelle. Sen sijaan oman armeijan perustamisen toivotaan parantavan turvallisuustilannetta maassa, kun taistelijoita kotiutetaan takaisin siviilielämään. "Armeijasta tulee pieni, tehokas, hyvin palkattu ja valtion etuja palveleva", Karzai vakuutti.

Karzain mukaan myös omien poliisivoimien perustamista ja upseerikoulutusta kiirehditään. Yhdysvaltalaisarvion mukaan armeijan perustaminen ja kouluttaminen maksaisi kahden vuoden aikana noin 700 miljoonaa dollaria.

Seurantakokoukseen osallistui edustajia yli 30 maasta ja kansainvälisestä järjestöstä, ja kokouksen lopuksi hyväksyttiin kymmenkohtainen julkilausuma. Saksan liittokansleri Gerhard Schröder muistutti kokouksen aluksi, että edistysaskeleet ovat tulosta "kivuliaista kompromisseista" ja että yksimielisyyttä, suvaitsevaisuutta sekä kärsivällisyyttä tarvitaan Afganistanissa myös jatkossa.

Ilmoita asiavirheestä