Oulu Ulkomailta adoptoiville aletaan maksaa joulukuun alussa valtion tukea. Virosta tapahtuvasta adoptiosta maksetaan tämän jälkeen 1 900 euroa, Kiinasta tai Kolumbiasta tehtävästä adoptiosta 4 500 euroa ja kaikista muista maista tehtävistä adoptioista 3 000 euroa. Sosiaalityöntekijä Anne Karppisen mukaan tuella ei ole ollut vaikutusta adoptiota hakevien määriin. Ulkomailta adoptoidaan vuosittain noin sata lasta.
Vaikka kunnat periaatteessa hoitavat kotimaisten lasten ottolapsiasioita, adoptoitavat vauvat ohjataan usein Pelastakaa Lapset ry:n välitettäviksi.
Esimerkiksi viime vuonna Oulun kaupunki ei välittänyt yhtään adoptiota, mutta Pelastakaa Lapset ry järjesti niitä Oulun ja Lapin läänin alueella seitsemän.
Suomessa on kolme kansainvälisiä adoptiolapsia välittävää tahoa, jotka toimivat eri maissa. Pelastakaa lapset ry:n kautta lapsen voi adoptoida Venäjältä, Puolasta, Filippiineiltä ja Kiinasta, Interpedian kautta voi adoptoida Kiinasta, Romaniasta, Intiasta, Etiopiasta ja Kolumbiasta. Helsingin perheasiaintoimistolla on kontakteja Kolumbiaan, Viroon, Etelä-Afrikkaan ja Kambodzhaan. Kaikki kolme välittävät myös thaimaalaisia pilttejä.
"Luulen, että ikä on syynä kansainvälisten lasten adoptiomääriin. Kotimaisessa adoptiossa vanhempien yläikäraja on 40 vuotta, ja koska hedelmällisyyshoidot kestävät nykyään niin pitkään, toinen vanhemmista on monesti yli tämän rajan. Silloin kansainvälinen adoptio on ainut vaihtoehto" Karppinen kertoo. "Toisaalta kansainvälisyys ja kiinnostus toisiin maihin on lisääntynyt"
Karppisen mukaan suurin osa ulkomaalaisista adoptiolapsista tulee Venäjältä, koska vanhemmat usein haluavat suomalaisen näköisen lapsen. Adoptiot esimerkiksi Kiinasta ja Thaimaasta ovat kuitenkin lisääntymässä. Kansainväliset adoptiot keskittyvät etupäässä Etelä-Suomeen.
Perheelle luonnollinen ikäjakauma
Adoptiota odottavan aika on kahdesta viiteen vuotta, olipa tuleva lapsi sitten ulkomaalainen tai suomalainen. "Jos toivoo mahdollisimman pientä ja tervettä lasta, niin adoptioaika on pidempi. Vammaisten ja sisarusten kohdalla aika on vastaavasti lyhempi, koska niitä haluavia perheitä on vähemmän", Karppinen kertoo. Adoptioiden määrä ja siten myös odotusaika vaihtelee vauvatilanteen mukaan.
Ottovanhempien tulee olla 25-vuotta täyttäneitä. Adoptiolapsen ja vanhemman ikäeron tulisi olla mahdollisimman luonnollinen. Vanhempien ikä kotimaisissa adoptioissa saa olla korkeintaan 40 vuotta, ulkomaisissa 45 vuotta.
Ottovanhemmiksi soveltuvat tavalliset ja tasapainoiset vanhemmat. Keskeisenä motiivina tulee olla halu hoitaa lasta ja mahdollisuus tarjota hänelle turvallinen koti.
Ottolasta haluavan pariskunnan tulee ottolapsilain mukaan elää avioliitossa. Myös yksinäinen hakija voi adoptoida lapsen Suomessa, mutta kaikki muut maat eivät hyväksy yksinäistä hakijaa ottovanhemmaksi.
Kotimaisten lasten adoptointi on perheelle ilmaista, kuten myös kansainvälisten adoptioiden ottolapsineuvonta. Kansainvälisissä tapauksissa kulut vaihtelevat maittain. Esimerkiksi Kiinasta tai Kolumbiasta adoptoitaessa kuluja tulee reilu 10 000 euroa, kun Venäjältä tai Thaimaasta adoptoitaessa niitä kertyy noin 7 000 euron edestä.
Kuluihin osansa tuo kansainvälisestä palvelusta koituvat kulut, adoptiopalvelumaksu asiakirjojen käännätys ja papereiden laillistaminen.