Addtek otti hal­tuun­sa Parma Be­to­ni­lan ko­ko­naan

Euroopan suurin betonielementtien valmistaja Addtek International vaihtoi tänään nimensä Consolis Oy Ab:ksi ja ilmoitti ostaneensa 50 prosentin osuuden Parma Betonilasta sekä 25 prosentin osuuden virolaisesta E-Betoonelementistä.

Euroopan suurin betonielementtien valmistaja Addtek International vaihtoi tänään nimensä Consolis Oy Ab:ksi ja ilmoitti ostaneensa 50 prosentin osuuden Parma Betonilasta sekä 25 prosentin osuuden virolaisesta E-Betoonelementistä. Kauppojen seurauksena Consolis omistaa nyt molemmat yhtiöt kokonaan.

Consoliksen toimitusjohtaja Bengt Jansson perusteli nimenvaihdosta sillä, että Addtek jäi nimenä tuntemattomaksi ja sekoitettiin it-alaan. Addtek syntyi vuonna 1997, kun Partekin ja ruotsalaisen Addumin betonielementtituotanto yhdistettiin. Parma Betonilan kautta Consolis kantaa Partekin, Puolimatkan ja Lohjan betonielementtituotannon perinteitä.

Ilmoita asiavirheestä