Action Ouluun odo­te­taan tu­han­sia nuoria

Oulun kaupungin nuorisoasiainkeskus ja liikuntavirasto tarjoavat nuorille syyslomalla Action Oulu -tapahtuman, jonne odotetaan tuhansia nuoria. Tavoitteena on tarjota lapsille ja nuorille ideoita uusiin harrastuksiin.

Oulun kaupungin nuorisoasiainkeskus ja liikuntavirasto tarjoavat nuorille syyslomalla Action Oulu -tapahtuman, jonne odotetaan tuhansia nuoria. Tavoitteena on tarjota lapsille ja nuorille ideoita uusiin harrastuksiin.

Ouluhallin tapahtuma on avoinna 24.-25. lokakuuta kello 12-20.

"Tarkoitus on viihtyä ja pitää hauskaa", kiteyttää osallisuusvalmentaja Pasi Laukka Nuorisoasiainkeskuksesta.

Samalla halutaan korostaa terveellisiä elämäntapoja ja päihteettömyyttä. Esillä ovat useat modernit harrastelajit kuten capoeira, breakdance, kilpa-aerobic, skeittaus, BMX, cheerleadertoiminta, amerikkalainen jalkapallo ja monet kamppailulajit.

Ouluhalliin rakennetaan esiintymislava omine äänentoistoineen, nyrkkeilykehä ja suuri skeittiparkki, jota ovat olleet suunnittelemassa nuoret itse.

Tapahtuman aikana pelataan salibandyn haasteotteluita nuorten ja kaupungin päättäjien välillä. Mukana on myös yllätysvieraita ja -esiintyjiä. Kävijöillä on mahdollisuus lyödä omakseen Oulu 400 -juhlaraha.

Tiistaina 25.10. kello 18-23. nuoriso- ja kulttuurikeskus Nukussa esiintyvät oululaiset yhtyeet Blaster Master ja Butzi't sekä ensikeikallaan Electric Sister of Mankind. Kansalliseksi huippuesiintyjäksi tulee Beats and Styles.

Action Oulu on maksuton ja kuuluu Oulu 400 -juhlavuoden tapahtumiin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä