Lauantain 1–0-vierastappio TPS:lle taisi tuhota lopullisesti AC Oulun haaveet liiganoususta. AC Oululla on toki Ykkösessä jäljellä vielä 13 ottelua, mutta 14 pisteen ero TPS:n hallussa olevaan ja liigakarsintaan oikeuttavaan sarjan kakkospaikkaan alkaa olla lähes toivoton kiinnikurottava. Sarjajumbona majailevaan MYPA:n joukkueeseen AC Oululla on seitsemän pisteen kaula.
Kesäkuussa Mika Lähderinteen AC Oulun valmentajana korvanneen Rauno Ojasen startti vastuuvetäjänä on ollut tuloksellisesti umpisurkea, sillä neljästä pelistä on kasassa kaksi pistettä.
TPS-ottelu noudatteli vieraiden kannalta turhan tuttua kaavaa.
Yksi toisen jakson nukahdus ei jäänyt TPS:lta hyödyntämättä, vaan AlbijonMuzaci puski löysästi puolustaneen Juho Mäkelän edestä voittomaalin 81. minuutilla.
Toisaalta AC Oulun hyökkäyspeli oli läpi ottelun harvinaisen vaatimatonta – varsinkin, kun ottaa huomioon, että joukkue lähti Turkuun hakemaan voittoa.
Lähimpänä maalintekoa oli Jere Aallikko, joka sai 65. minuutilla hyvän paikan rangaistuspilkun kohdalla. TPS-puolustus ehti kuitenkin peittää Aallikon laukausta sen verran, että pallo viuhui maalin yli.
AC Oulun kokoonpanosta puuttui Alberto Alvarado Morin. Meksikolaiskärki kärsi lauantaina yhden ottelun pelikieltonsa.
AC Oulun pelit jatkuvat tulevana torstaina, kun Musan Salama vierailee Raatissa.
Lue lisää sunnuntain Kalevasta!