AC Oulun Bul­ga­ko­vil­le eh­dol­lis­ta van­keut­ta

AC Oulun venäläispelaaja Anatoli Bulgakov tuomittiin maanantaina Oulun käräjäoikeudessa neljän kuukauden ja 20 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä rattijuopumuksesta ja ajokortitta ajosta.

AC Oulun venäläispelaaja Anatoli Bulgakov tuomittiin maanantaina Oulun käräjäoikeudessa neljän kuukauden ja 20 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen törkeästä rattijuopumuksesta ja ajokortitta ajosta. Lisäksi Bulgakoville määrättiin 70 päiväsakkoa yhteismäärältään 1 960 euroa.

Ajokiellossa Bulgakov on 16.4. 2008 saakka.

Bulgakov autoili viime joulukuussa myöhään yöllä Oulun Puolivälinkankaalla 3.01:n promillen humalassa. Poliisi tavoitti hänet kadun varteen pysäköidystä autosta. Auto oli parkissa vastaantulevien kaistalla.

Syytteen mukaan Bulgakov oli ehtinyt ajaa autollaan parin kilometrin matkan. Bulgakov myönsi oikeudessa syyllistyneensä molempiin syytekohtiin.

AC Oulun johtokunta käsittelee tapaus-Bulgakovia vapun jälkeen. Seuran toiminnanjohtaja Markus Kalmari sanoo Bulgakovin pyytäneen tekoaan anteeksi seuralta, joukkuetovereiltaan ja oululaiselta jalkapalloyleisöltä. Hän on lisäksi sitoutunut osallistumaan aktiivisesti seuran talkoo- ja hyväntekeväisyystoimintaan.

Bulgakov on saanut jo seuran johdolta kirjallisen huomautuksen.

"Seura ei hyväksy tietenkään sitä, että sen edustusurheilija syyllistyy tällaiseen tekoon. Yhteiskunta on rankaissut häntä siitä. Käsitykseni mukaan hän jatkaa AC Oulussa sopimuksensa mukaan", Kalmari sanoo.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä