Ääri-islamilaiset puolueet ovat menestyneet yllättävän hyvin Pakistanin parlamenttivaaleissa, kertovat ensimmäiset tulokset. Kun paikoista oli jaettu 72, olivat ääri-islamilaiset puolueet saaneet niistä 24.
Toiseksi eniten ääniä (17) oli saanut presidentti Pervez Musharrafia tukeva Pakistanin muslimiliitto PML-Q.
Kolmanneksi eniten ääniä (14) oli kertynyt maanpaossa elävän entisen pääministerin Benazir Bhutton Pakistanin kansanpuolueelle PPP:lle.
Kaikkiaan Pakistanin parlamenttiin tulee 342 edustajaa. Heistä 272 valittiin suoraan eilen. Lisäksi parlamentissa on 60 paikan kiintiö naisille ja kymmenen paikan kiintiö vähemmistöille, jotka eivät lukeudu muslimeihin.
Ääri-islamilaisten puolueiden vaalikampanjassa oli keskeistä se, että ne vastustivat Pakistanin osallistumista Yhdysvaltain johtamaan sotaan terrorismia vastaan.