Ääntenlasku alkoi tiistaina Zimbabwen myrskyisissä presidentinvaaleissa. Poliisit alkoivat siirtää äänestyslippuja sisältäviä uurnia tiistaiaamuna ennen seitsemää äänestyspaikoilta erityisiin laskentakeskuksiin.
Jokaisessa Zimbabwen 120 vaalipiiristä on laskentakeskus, jossa vaalipiirin kaikki äänestysliput lasketaan. Vaalin tuloksia odotetaan tiedotusministeri Jonathan Moyon mukaan keskiviikkoaamuna.
Äänestäminen päättyi maanantai-iltana sen jälkeen, kun sitä oli jatkettu päivällä pääkaupungissa Hararessa laajamittaisten ruuhkien purkamiseksi äänestyspaikoilla. Ruuhkat estivät kymmenien tuhansien ihmisten äänestämisen varsinaisina vaalipäivinä lauantaina ja sunnuntaina.
Oppositio syyttää hallitusta ruuhkien tahallisesta aiheuttamisesta ja äänestyksen hidastamisesta opposition vahvalla alueella Hararessa. Äänestys saatiin monilla maaseudun äänestyspaikoilla päätökseen jo lauantaina.
Istuva presidentti Robert Mugabe on uutistoimistojen mukaan suosittu maaseudulla, kun taas pääkaupungissa kannatetaan opposition pääehdokasta MDC-puolueen Morgan Tsvangiraita.
Vaalien äänestysprosentista ei ole tietoa. Viranomaisten mukaan äänestämässä olisi käynyt noin kolme miljoonaa ihmistä.
Äänestämään oikeutettujen tarkkaa lukumäärää ei kuitenkaan ilmoitettu ennen vaaleja. Syyksi sanottiin lukuisat myöhästyneet rekisteröinnit. Ennen niitä äänioikeutettuja oli 5,6 miljoonaa. Zimbabwessa on 13 miljoonaa asukasta.