41-vuo­tiaan Lindsey Vonnin olym­pia­unel­ma päättyi ki­vun­huu­toi­hin ja he­li­kop­te­ri­kyy­tiin sai­raa­laan

Olympiavoittoa juhli joukkuekaveri Breezy Johnson. Rosa Pohjolainen jäi kärkivauhdista lähes kahdeksan sekuntia.

Cortina d'Ampezzo
Lindsey Vonn vietiin helikopterilla pois onnettomuuspaikalta.
Lindsey Vonn vietiin helikopterilla pois onnettomuuspaikalta.
Kuva: MARCO BERTORELLO / AFP / Lehtikuva

Lindsey Vonnin unelma olympialaisten syöksyvoitosta vaihtui kivunhuutoihin Italian Cortina d'Ampezzossa. Vonn menetti tasapainonsa rinteen alkuvaiheessa, kaatui rajusti ja makasi rinteessä tuskissaan.

Sunnuntai-iltana muun muassa BBC kertoi, että Vonnille tehtiin leikkaus vasemman jalan murtuman takia. Hän sai tammikuun lopulla polvivamman samaan jalkaan kaaduttuaan Sveitsin Crans-Montanassa. Vonn halusi kilpailla olympialaisissa, vaikka vasemman polven eturistiside oli revennyt.

Vonnin kaatuminen toi kilpailuun pitkän tauon, sillä häntä hoivattiin syöksyrinteen varrella ennen kuljetusta tutkimuksiin ja hoitoon. Vonn haettiin radalta helikopterilla.

Vonnin lisäksi kisassa loukkaantui Andorran Cande Moreno, joka vietiin myös helikopterilla hoitoon.

Olympiavoittoa juhli kuuman ryhmän ensimmäisenä laskenut Yhdysvaltain Breezy Johnson. Hän sai viime kauden syöksyn maailmanmestaruuden jatkoksi olympialaisen kultamitalin.

Saksan Emma Aicher sai hopean 0,04 sekunnin erolla mestariin. Sofia Goggia jatkoi italialaisten alppimenestystä kotikisoissa pronssillaan. Lauantaina olympialaisten isäntämaa sai miesten syöksystä hopean ja pronssin. Goggia hävisi voittajalle 0,59 sekuntia.

Tekniikkalajeista osaamistaan vauhtilajeihin laajentanut Rosa Pohjolainen joutui loukkaantumistaukojen takia odottamaan vuoroaan pitkään, sillä hän starttasi numerolla 28. Pohjolainen jäi kisan häntäpäähän hävittyään voittajalle lähes kahdeksan sekuntia.

Lindsey Vonn loukkasi polveaan hieman ennen olympialaisia. Hän halusi silti osallistua kisoihin.
Lindsey Vonn loukkasi polveaan hieman ennen olympialaisia. Hän halusi silti osallistua kisoihin.
Kuva: TIZIANA FABI / AFP / Lehtikuva

Vonnin riskipeli kostautui

Yhdysvaltalainen Vonn, 41, uskoi pystyvänsä kisaamaan mitalista polvivammasta huolimatta.

Vonn palasi kisarinteisiin viime kaudella pitkältä tauolta. Hänen oikeassa polvessaan on titaanivahvistus, ja moni piti hänen paluutaan uhkarohkeana. Vonn laski kuitenkin maailmancupissa tällä kaudella kaksi syöksyvoittoa ja johtaa syöksycupia.

Vonn on kuulunut vuosikausia alppihiihdon suuriin nimiin. Hän voitti syöksyn MM-kultaa jo vuonna 2009 ja laski olympiavoittoon Vancouverissa vuonna 2010.

Nyt Vonnin ura sai pahimmassa tapauksessa päätöspisteensä. Kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n puheenjohtaja Johan Eliasch seurasi kilpailua paikan päällä Cortinassa ja toivotti tähdelle pikaista paranemista.

– Voin vain kiittää häntä kaikesta, mitä hän on tehnyt lajillemme, koska tämä kilpailu on ollut talvikisojen puheenaihe ja se on asettanut lajin parhaaseen mahdolliseen valoon. Toivon, että hän pääsee takaisin suksilleen hyvin, hyvin pian, Eliasch sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.

Juttua täydennetty. Kello 17.32 lisätty Johan Eliaschin kommentit. Kello 20.58 lisätty tiedot Lindsey Vonnin tilasta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä