Ylioppilastutkinnon on tänä keväänä läpäissyt noin 32 000 kokelasta. Tutkinnon nyt läpäisseistä 19 000 nuoresta naisesta ja 13 000 miehestä suurin osa oli hajauttanut sen useampaan suorituskertaan.
"Uusijat ja tutkinnon täydentäjät mukaan lukien kevään kokeisiin osallistui 44 700 lukiolaista, joista 34 500 olisi voinut saada lakkinsa nyt. Reputtaneita on siis reilut 2 000", kertoo Ylioppilastutkintolautakunnan pääsihteeri Anneli Roman.
”Hyväksyttyjen joukossa on kuitenkin useampi sata oppilasta, joilla lukion oppimäärä on kesken. He eivät saa ylioppilastutkintotodistusta, ennenkuin lukion kurssit on suoritettu”, Roman huomauttaa.
Oulun läänissä valkolakin saa kolmisentuhatta uutta ylioppilasta, Lapissa noin 1 300. Pohjoisessa ei tänä keväänä ole yhtään seitsemän laudaturin ylioppilasta: huippusuoritukseen yltäneet seitsemän ovat kaikki Etelä- tai Länsi-Suomesta.
Kuuden ällän ylioppilaita on 44, saman verran kuin viime keväänä. Myös hyväksyttyjen tutkintojen määrä on Romanin mukaan tavanomainen.
Ylioppilastutkintolautakunta vahvistaa tulokset tiistaina 29. toukokuuta, jolloin uusien ylioppilaiden nimet ilmestyvät myös lautakunnan verkkosivuille.
Kaleva julkaisee Oulun ja Lapin läänin uusien ylioppilaiden nimet jo tiistaina Kalevan verkkolehdessä.