Ajonopeudet eivät tahdo pysyä kurissa Pohjantien tietyömaa-alueella.
Oulun poliisi kertoo tehneensä viime marraskuusta alkaen säännöllisesti nopeusvalvontaa moottoritien työmaaosuuksilla.
Esimerkiksi kevään aikana jokaisella valvontakerralla kamera on kuvannut kymmeniä nopeusrajoitusta rikkoneita autoilijoita.
Poliisin mukaan pyyntöjä tieosuuden valvonnan lisäämiseksi on tullut erityisesti lumien sulettua ja ajo-olosuhteiden vaihduttua kesäisiksi. Pyyntöjä valvonnasta on tullut muun muassa tietyömaan työnjohdolta, kertoo Oulun poliisilaitoksen liikenneyksikön johtaja, komisario Pasi Rissanen.
Samaan aikaan Pohjantien työmailla toimivien koneiden ja työntekijöiden määrä on kasvanut, mikä lisää onnettomuuksien riskiä.
– Jotta nopeudet pysyisivät asetettujen rajoitusten mukaisina, työntekijöiden ja tiellä liikkuvien turvallisuuden takaamiseksi, suorittaa Oulun poliisilaitos tehovalvontaa tietyömaa-alueella erityisesti automaattisella nopeusvalvontakalustolla, poliisin torstaina julkaisemassa tiedotteessa sanotaan.
Muistutuksena nopeusvalvonnasta Pohjois-Pohjanmaan ely-keskus on tuonut Pohjantielle liikennemerkit automaattisesta nopeusvalvonnasta. Ne on asennettu poliisin pyynnöstä.
– Toivomme, että itsensä kuvauttajia on mahdollisimman vähän tehovalvonnan aikana sekä sen jälkeenkin, sillä valvonta ei lopu tehovalvontajaksoon. Tiellä liikkujat tulevat kyllä huomaamaan milloin tehovalvonta aloitetaan, sanoo Pasi Rissanen.
Hänen mukaansa tehostettu nopeusvalvonta on tarpeen, vaikka tilastojen mukaan liikennevirtaan suhteutettuna työmaan kohdalla ylinopeutta ajavien määrä on jopa hiukan vähentynyt sitten syystalven.
Rissasen mukaan erittäin kovat ylinopeudet ovat olleet yksittäisiä. Tavallisimmat seuraukset ovat olleet rikesakkoja ja huomautuksia.