17-vuotias suomalainen nainen on pudonnut mereen Ruotsista Suomeen matkalla olleelta matkustajalautalta.
Naista etsittiin yöllä Tukholman saaristossa, mutta etsinnät keskeytettiin aamulla tuloksettomina.
Nainen putosi mereen Viking Amorella -lautalta puolenyön aikaan. Etsintöihin osallistui Ruotsin rannikkovartioston ja meripelastuslaitoksen veneitä sekä Ruotsin merenkulkuviraston helikopteri.
Koska tapahtumapaikka on Ruotsin puolella, asiaa tutkii Ruotsin poliisi. Ruotsin poliisin mukaan vielä ei ole selvillä, miksi nainen putosi mereen. Tapaukseen ei kuitenkaan tällä tietoa epäillä liittyvän rikosta.
Suomen poliisi on saanut Ruotsista pyynnön toimittaa kuolinviesti naisen omaisille. Ruotsin poliisin mukaan nainen oli kotoisin Itä-Suomesta. Onnettomuus saattaa viivästyttää lauttaliikennettä tänään.