Islanti kertoi eilen vähentävänsä lahtivalaiden pyyntimäärää. Maa ilmoitti pyytävänsä vain 25 lahtivalasta tämän vuoden aikana.
Islanti jatkaa näin kompromissien tekoa valaanpyynnissä. Viime vuonna Islanti sanoi pyytävänsä 100 seitivalasta, 200 sillivalasta ja 200 lahtivalasta kahden vuoden aikana. Syksyllä kuitenkin pyydettiin vain 36 lahtivalasta.
Islannin kalastusministeriön mukaan päätös kielii halukkuudesta toimia valaanpyynnin suhteen rakentavasti.
Ympäristöjärjestö Greenpeacen edustajan Frode Pleymin mukaan Islannin päätös oli "niin lähellä voittoa kuin me (Greenpeace) voimme päästä". Greenpeacen mukaan Islanti voisi ansaita paljon paremmin mainostamalla valaita turisteille kuin pyytämällä niitä.
Islanti salli viime elokuussa valaanpyynnin 14 vuoden tauon jälkeen. Islanti sanoo pyytävänsä valaita tutkimussyistä.