Oulun yliopiston naistutkimuksen vieraaksi saapuu 9.-12. kesäkuuta amerikkalainen Genevieve Vaughan. Hän on markkinatalouskriittinen kansalaisaktivisti, lahjatalousteoreetikko ja semiootikko. Vaughan on perustanut ja rahoittanut monenlaisia tasa-arvoa, oikeudenmukaisuutta ja ihmisoikeuksia edistäviä hankkeita, säätiöitä ja keskuksia.
Vaughan puhuu naistutkimuksen kansainvälisessä kesäsymposiumissa Oulun yliopistossa Linnanmaalla keskiviikkona 9.6. klo 9.30, sali KTK112. Hän esittelee myös kahta kirjaansa, For-Giving. A Feminist Critique of Exchange ja 36 Steps to the Gift Economy.
Genevieve Vaughan on perustanut vuonna 2001 laajan kansainvälisen Feministit huolenpitotalouden puolesta (Feminists for a Gift Economy) -verkoston, joka on pohtinut maailman tilannetta muun muassa eri maissa pidetyissä sosiaalifoorumeissa. Huolenpitotalousryhmään kuuluu myös suomalaisia, saamelaisia ja pohjoismaisia tutkijoita ja aktivisteja.