Jääkiekkoilija Teemu Selänteen kesä on ollut poikkeuksellinen. NHL:ssä jo 12 kautta pelannut maalihai saapui Suomeen Pohjois-Amerikasta myöhään - vasta viikko ennen juhannusta. Perheensä kanssa tavallista pitempään Kaliforniassa viipynyt Selänne kertoi myös torstaina vilpittömän ilmeen kera, että tulevan kauden tekemiset ovat tyystin hämärän peitossa.
- Pitää löytää into- ja pelihimo. Olen ajatellut, että otan kesän ihan rauhassa. Odotan, että syntyy palava halu palata kaukaloon. Eikä sekään ole varmaa, alkaako NHL-kausi ja milloin, Selänne aprikoi.
NHL:ssä maalikuninkuuden tulokaskaudellaan 1992-93 jakanut Selänne myönsi, että takana oleva kausi oli poikkeuksellisen raskas. Colorado Avalanchen piti kuulua dollariliigan eliittiin ja pystyä taistelemaan Stanley cup -pystistä tasapäisesti pitkälle pudotuspeleihin.
- Meillä oli upea joukkue. Mutta jätkistä ei saatu sitä irti mitä olisi ollut otettavissa, Selänne tunnusti.
Tämän jälkeen seurasi toinenkin harmi. Selänne oli lähtökuopissa MM-jäille, kun tieto Suomen tappiosta Kanadalle kiiri Atlantin taakse. Leijonapesti jäi toteutumatta.