Euroopan jalkapalloliitto Uefa uhkaa sulkea jatkuvaan rasismiin syyllistyvät seurat liiton kilpailuista. Uefan varapuheenjohtaja Per Ravn Omdal tapasi tänään Euroopan parlamentin jäseniä, jotka kannattivat kovempia otteita rasismin kitkemiseksi.
- Olemme valmistelemassa välttämättömiä rangaistuksia, jotka ulottuvat aina sakoista ja stadionien sulkemisesta jopa osallistumiskieltoihin, Omdal sanoi.
Viime viikkoina rasistinen käyttäytyminen on lisääntynyt erityisesti Italiassa ja Espanjassa joukkueiden kannattajien keskuudessa.
Omdal peräänkuuluttaa erotuomarin vastuuta puuttua tapahtumiin tai jopa keskeyttää ottelut.
- Erotuomari voi tehdä paljonkin yksittäisen ottelun aikana: keskeyttää, kuunnella, raportoida tai jopa hylätä koko pelin, jos väärinkäytöksiä ilmenee, Omdal sanoi.
Uefa toivoo, että puolet Euroopan parlamentin jäsenistä allekirjoittaisi rasismin vastaisen julistuksen, ja että he tekisivät siitä EU:n virallisen päätöslauselman.