Presidentti Tarja Halonen ei lämpene jalkaväkimiinoista luopumisen lykkäämiseen ensi vuosikymmenelle.
Ylen A-studion kesävieraana ollut presidentti katsoi, ettei miinakysymystä kannata enää "kauhean paljon" lykätä. Halosen mukaan kaikki tietävät sen, että asiat maksavat ja päätösten lykkääminen tekisi ne vain hankalammaksi tehdä.
Kesäasunnollaan Naantalin Kultarannassa haastateltu presidentti katsoi tv-uutisissa, että kyse on periaatteesta. Miinoista pitää luopua tai joudutaan luopumaan, mutta turvallisuudesta tinkimättä. Hän katsoi että kysymys on kuitenkin paljolti vain rahasta.
Halonen arvioi myös, ettei Suomi todennäköisesti lähetä rauhanturvaajia Irakiin. Hän huomautti Suomen rauhanturvatyön pääresurssien olevan jatkossakin Afganistanissa ja Balkanilla. Halonen arveli islamilaisista maista lähetettävillä rauhanturvaajilla olevan Irakissa kenties paremmat mahdollisuudet onnistua kuin länsimaisilla.
Irakin jälleenrakennukseen ja oikeusvaltiokehityksen tukemiseen Suomi osallistuu Halosen mukaan jatkossakin mm. poliisikoulutuksella, jota jo tehdään Jordaniassa.