Hollantilainen Inge de Bruijn ja australialainen Grant Hackett uusivat tänään neljän vuoden takaiset olympiavoittonsa. Ratauintien viimeisessä loppukilpailurupeamassa de Bruijn vei naisten 50 metrin vapaauinnin ja Hackett miesten kuninkuusmatkan 1 500 metrin vapaauinnin.
De Bruijn lähti pikamatkalle selkeänä suosikkina. Hän ui välierissä mahtiajan 24,56 ja viipyi loppukilpailussa kuusi sadasosasekuntia pidempään. Lähimmäksi ja olympiahopealle pääsi ranskalainen Malia Metella ajalla 24,89. Australialainen Lisbeth Lenton otti pronssia. Ruotsin Therese Alshammar jäi pronssisijasta vaivaiset kaksi sadasosasekuntia.
De Bruijn täyttää tiistaina 31 vuotta. - Tämä on paras mahdollinen syntymäpäivälahja, de Bruijn sanoi.
Olympiamitali oli de Bruijnin uran kahdeksas ja neljäs Ateenassa. Aiemmin hän ui toiseksi sadan metrin vapaauinnissa ja kolmanneksi sekä sadan metrin perhosessa että 4x100 metrin vapaauintiviestissä.
- Kultaa viimeisenä kilpailupäivänä, mikä kliimaksi, de Bruijn päivitteli.
Hackettillä varaa pullistella
Britti David Davies ja amerikkalainen Larsen Jensen pistivät Hackettin ahtaalle. Davies roikkui koko matkan Hackettin kintereillä ja Jensen kiilasi kilometrin paikkeilla kaksikon väliin. Hackett oli kuitenkin vahvin ja voitti ajalla 14.43,40. Liki kaksimetrinen ja satakiloinen Hackett on myös maailmanmestari ja ME-mies (14.34,56). Ateenan loppukilpailun jälkeen Hackett jäi pullistelemaan lihaksiaan lähtökorokkeelle. Australialaiskatsomolla oli hauskaa.
Viesteissä ME-vauhtia
Uintien huipentumana käydyissä 4x100 metrin sekauintiviesteissä kirkkaimmat mitalit menivät Australiaan ja Yhdysvaltoihin. Naisten kilpailussa Australian Giaan Rooney, Leisel Jones, Petria Thomas ja Jodie Henry uivat maailmanennätyksen 3.57,32. Edellisissä olympialaisissa Yhdysvaltain uima ME parani liki sekunnin.
Ateenassa Yhdysvallat ylsi hopealle, ja perhososuuden uinut Jenny Thompson sai uransa 12. olympiamitalin. Thompson, 31, meni uransa mitalisaalilla itsensä Mark Spitzin ja Matt Biondin edelle.
Naisten sekaviestin pronssia sai Saksa.
Yhdysvallat ei hellittänyt vieläkään otettaan miesten sekaviestistä. USA on voittanut lajin joka kerta lukuunottamatta Moskovan olympialaisia 1980, joita Yhdysvallat boikotoi. Ateenassa joukkueen Aaron Peirsol, Brendan Hansen, Ian Crocker, Jason Lezak voittoajaksi merkittiin 3.30,68, maailmanennätys sekin. Hopealle puristi Saksa ja pronssille Japani.