Auringon ultraviolettisäteily oli Ilmatieteen laitoksen mukaan pilvisestä säästä huolimatta kesällä eri puolilla Suomea useimpina päivinä kohtalaista. Toukokuun alun ja elokuun lopun välisenä aikana UV-indeksi saavutti Suomessa arvon 6 eli voimakkaan säteilyn rajan kolmena päivänä: Utössä 8. heinäkuuta sekä Helsingissä 5. ja 20. heinäkuuta.
UV-indeksillä tarkoitetaan ihon punehtumisen kannalta merkityksellisen säteilyenergian määrää. Ultraviolettisäteilyltä suojautumista suositellaan, kun UV-indeksi saavuttaa arvon 3. Tämä suojautumisraja ylittyi koko Suomessa kesällä lähes päivittäin.
Suurimmat UV-indeksin arvot mitattiin Etelä- ja Keski-Suomessa heinäkuun alussa mutta myös heinäkuun lopussa, jolloin yläilmakehän otsonikerros oli normaalia ohuempi. Pohjois-Suomessa UV-säteily oli voimakkainta kesä-heinäkuun vaihteessa.
Loppuvuoden ajan UV-säteily on Suomessa heikkoa. Välimeren lomakohteissa sen sijaan säteily pysyy lokakuun loppuun asti kohtalaisena ja esimerkiksi Kanariansaarilla voimakkaana.