Hal­li­tus esittää ih­mis­kau­pan uh­reil­le aut­ta­mis­jär­jes­tel­mää

Hallitus esittää eduskunnalle, että Suomeen perustetaan järjestelmä ihmiskaupan uhrien auttamiseksi. Hallituksen torstaisen esityksen mukaan järjestelmä toimisi turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskusten yhteydessä.

Hallitus esittää eduskunnalle, että Suomeen perustetaan järjestelmä ihmiskaupan uhrien auttamiseksi. Hallituksen torstaisen esityksen mukaan järjestelmä toimisi turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskusten yhteydessä.

Järjestelmän koordinoijina toimisivat Oulun ja Joutsenon vastaanottokeskukset. Päätöksen palvelujen piiriin pääsemisestä tekisivät keskusten johtajat.

Työnjako olisi se, että Joutseno vastaisi aikuisista ja perheistä, kun taas Oulun vastuulla olisivat alaikäiset. Ideana on, että vastaanottokeskukset eivät järjestäisi palveluja itse, vaan ne hankittaisiin pääosin ulkopuolisilta palveluntuottajilta. Uhrit majoitettaisiin yleensä vastaanottokeskusten ulkopuolelle.

Auttamisjärjestelmän toimintaan kuuluisivat muun muassa kriisiapu, sosiaali- ja terveyspalvelut, asumisen järjestäminen, toimeentulotuki ja turvallisen paluun tukeminen. Uhrin ja auttavan henkilöstön turvallisuus olisi huomioitu.

Poliisin, rajavartiolaitoksen tai Ulkomaalaisviraston esittämät ihmiset otettaisiin järjestelmän piiriin ilman erillistä perustelua. Muiden pitäisi tehdä perusteltu kirjallinen esitys ja saada auttamiselle asianomaisen henkilön suostumus.

Vastaanottokeskuksen johtajan apuna avun tarpeen arvioinnissa toimisi moniammatillinen arviointiryhmä. Sen nimeäisi TE-keskus. Palveluista ja tukitoimista vastaisivat kunnat, kun apua tarvitsevalla on kotikunta Suomessa. Kunnat saisivat kuitenkin vastaanottokeskusten kautta uhrien tarvitsemia erityispalveluja.

Järjestelmän kehittämisestä ja koordinoinnista vastaisi työministeriö. Uhrien auttamisen piirissä on arvioitu olevan ensi vuonna 40 henkilöä. Toiminnan kustannuksiksi on arvioitu 1,4 miljoonaa euroa ensimmäisen vuoden aikana.

Ilmoita asiavirheestä