Yksi meneillään olevan taloustaantuman myönteisiä sivuvaikutuksia Yhdysvalloissa on ollut liikenteen muuttuminen turvallisemmaksi.
"Ihmisillä ei ole varaa korjauttaa autojaan, maksaa sakkoja tai ostaa uusia, joten he ajavat selvästi aikaisempaa varovaisemmin", kertoo newyorkilainen liikennepoliisi Geoffrey Higgins.
Higginsin mukaan ajotapojen muutos näkyy selvästi liikennepoliisin kenttätyössä. "Tuntuu siltä, kuin nyt olisi paljon enemmän malttia matkassa kuin aikaisemmin", Higgins jatkaa.
"Esimerkiksi vaarallista kaistalta toiselle poukkoilua näkee huomattavasti aikaisempaa vähemmän. Myös ylinopeuden ajaminen on aikaisempaa harvinaisempaa", Higgins selvittää.
"Toinen syy hitaampaan ajamiseen on se, että ihmiset yrittävät säästää bensiiniä ajaessaan. Tämä on pudottanut nopeuksia", Geoffrey Higgins arvelee.
Kolmantena syynä liikennekuolemien määrän vähenemiseen pidetään autojen kehittymistä yhä turvallisemmiksi. Autojen törmäystestinormien tiukkeneminen ja testien saama laaja julkisuus ovat tehneet turvallisuudesta yhden keskeisistä autokaupan kilpailutekijöistä.
Autonvalmistajat joutuvat käyttämään yhä suuremman osan tutkimusresursseistaan autojen turvallisuusominaisuuksien parantamiseen.
Liittovaltion liikenneturvallisuusviranomaisten mukaan liikennekuolemien määrä on vähentynyt vuoden 2007 tasosta noin kymmenen prosenttia.
Liikennekuolemien määrää seuraavan National Transportation Safety Board, NTSB:n mukaan keskeisiä syitä liikennekuolemien vähenemiseen on ollut bensiinin keskihinnan kallistuminen yhdistettynä ihmisten pienentyneeseen ostovoimaan.
Autoilla ajetaan nyt vähemmän kilometrejä kuin aikaisemmin. Vähäisempi liikennemäärä on automaattisesti johtanut myös onnettomuuksien vähenemiseen.
Tämä ei kuitenkaan riitä selittämään kaikkea. Toinen selitys kaunistuville tilastoille on NTSB:n mukaan se, että amerikkalaisista on laman myötä tullut myös varovaisempia kuljettajia. Jos onnettomuuslukuja verrataan ajettujen kilometrien määrään, pudotus kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien määrässä on seitsemän prosenttia.
Moottoritieonnettomuuksissa Yhdysvalloissa menetti viime vuonna henkensä 37 261 ihmistä.
Luku on alhaisin vuoden 1961 jälkeen. Ainoastaan kuolemaan johtaneiden moottoripyöräonnettomuuksien on kasvanut.
Moottoripyöräkuolemien määrän jatkuva kasvaminen perustuu tutkijoiden mukaan kahteen selitykseen. Yhtäältä monissa osavaltioissa on luovuttu kypärien käyttöpakosta, ja samalla moottoripyörien käyttö on voimakkaasti lisääntynyt.
Kun parhaimmillaan 47 yhteensä 50 osavaltiosta vaati ainakin nuorilta moottoripyöräilijöiltä kypärän käyttöä, on kypäräpakko enää käytössä 20 osavaltiossa.
Kypäräpakosta luopumista on perusteltu kuljettajien valinnanvapaudella. Tutkijoiden mukaan merkittävä osa moottoripyöräilijöistä ei yksinkertaisesti pidä kypärästä, ja osavaltioiden poliitikot ovat keränneet pisteitä lupaamalla yksilönvapauden nimissä kumota kypäräpakon.