Matkailukaupunki Rovaniemi on käynnistänyt Ounasvaaran toisen kehittämishankkeen, jossa alueesta suunnitellaan vetovoimaista matkailun ja liikunnan keskusta vuoteen 2020 mennessä. Kehittämishanketta julkistettaessa kerrottiin selvästi, kenen ehdoilla Ounasvaaraa kehitetään. Kun matkailuyrittäjät tarvitsevat lisää liiketoimintaa, sitä saadaan vaaralle investointeja ja palveluja lisäämällä.
Kehittämishankkeen projektiryhmä on nimetty yrittäjien ja vaaralla muutoin toimivien edustajista. Kaupunkilaisia sentään luvataan kuulla asukasyhdistyksissä ja avointen kanavien välityksellä. Rovaniemeläisten on nyt syytä olla valppaana. Onhan Ounasvaara paljon enemmän kuin mikä tahansa vaara. Monet katselevat jo nyt murheissaan vaaran silpomista pala palalta puhumattakaan, että sinne suunnitellaan matkailun työpaikkojen lisäämisen nimissä aina vain uutta rakentamista. Maisemaa hurjimmin pilaavat suunnitelmat lähtevät jopa monitoimitunnelin rakentamisesta yhdistämään Ounasvaaran molemmat laidat urheiluopistosta hiihtokeskukseen.
Missään muussa Suomen kaupungissa ei ole vaaraa ja jokea samassa maisemassa kuin Rovaniemellä. Ounasvaaralla on kaupunkilaisten sydämissä aivan erityinen paikkansa. Se on ollut sukupolvien ajan henkinen ja fyysinen virkistäytymispaikka, yhdysside luontoon ja metsään. Se on myös luonto- ja kulttuurihistoriallisesti arvokas alue. Sen juhannuskallio on hyvä esimerkki jääkauden aikaisen jäätikön kuluttamasta silokalliosta. Ounasvaarasta vain Isorakan laki jäi vedenpinnan yläpuolelle, kun jäätikön sulettua noin 9000 vuotta sitten Anclylusjärvi peitti Rovaniemen seudun.
Miten Rovaniemi on tätä aarrettaan tähän asti vaalinut ja miten se kohtelee sitä tulevaisuudessa ? Vaaralle on rakennettu niin monipuoliset urheilu-, liikunta-ja virkistyspalvelut, että luulisi niiden jo kohtuudella ainakin rakentamisen osalta riittävän. Vaara on yksi monipuolisimmista keskuksista, jossa jo vuosia sitten harrastettiin lähes viittäkymmentä eri liikuntalajia.
Viimeisin suuri kohde, monitoimihalli Lappi Areena haukkasi vaarasta kahdeksan hehtaaria, mutta se rakennettiin EU-rahan ja ylimitoitetuiksi arvioitujen työpaikkatavoitteiden varjolla. Hallista ja sen paikasta kiisteltiin pitkään. Sen sijaan Ounasvaaran luontoa arvostavilta on jäänyt huomaamatta juhannuskallion erittäin herkän alueen ottaminen mökkikäyttöön. On suorastaan törkeää, että Rovaniemen päättäjät sallivat lomaosakkeiden rakentamisen sen juurelle. Päätöksen lyhytnäköisyyttä ei voi perustella edes sillä, että Ounasvaaran hiihtoseura paikkasi tonttikaupalla heikkoa talouttaan.
Kaupunkilaiset ovat adresseillaan estäneet vaaran länsilaidan rakentamisen asunnoiksi kaksi kertaa. Nyt voisi olla uuden liikehdinnän aika. Haluammeko me, että metsää kaadetaan jatkuvasti uusien rakennusten, leveiden reittien, mäkien ja töyssyjen tieltä vai haluammeko säilyttää edes vähän nykyisestä, vihreästä Ounasvaarasta ? Haluammeko me Ounasvaaralle monitoimitunnelin nyt ja mitä me haluamme seuraavaksi?
Matkailu on Rovaniemelle tärkeä tulonlähde ja siihen on myös jotakin uhrattava. Ounasvaara on kuitenkin myös historiallisesti niin ainutlaatuinen alue, että siinä ei kaikki voi, saa eikä pidä olla kaupan. Jos kaikki on kaupan, Ounasvaara ei sitten enää ole sellainen, jota yrittäjät väittävän kaupunkilaisten lisäksi myös matkailijoiden tarvitsevan: luontoa kaupungissa.