Ensi vuoden talousarvion käsittely alkaa Oulussa toden teolla tänään maanantaina.
Kaupunginjohtaja Matti Pennanen julkistaa oman ehdotuksensa ensi vuoden talousarvioksi ja vuosien 2016–2017 taloussuunnitelmaksi. Asiaa käsitellään kaupunginhallituksen kokouksessa maanantaina iltapäivällä.
Poliittiset ryhmät julkistivat viime kuun lopulla niin sanotun remonttiryhmän nimissä oman ehdotuksensa palveluverkoksi ja tulevien vuosien säästöksi.
Remonttiryhmä onnistui kaivamaan 12,7 miljoonan euron säästöt käyttötalousmenoihin tuleville vuosille. Säästöjen toteutumisen edellytys on, että kaikki esitetyt toimet pannaan myös täytäntöön.
Remonttiryhmän työ jäi sikäli vajaaksi, että siltä odotettiin jopa 20 miljoonan euron säästöjä.
Maanantain kysymys onkin, paneeko kaupunginjohtaja Pennanen remonttiryhmän pottia nokkiin ja tuo pöytään nuo odotetut 20 miljoonan euron säästöesitykset.