Tal­vi­ren­kaat voi jo vaihtaa alle

Autoon voi jo vaihtaa talvirenkaat, sanoo Autonrengasliiton puheenjohtaja Jarmo Nuora.

Autoon voi jo vaihtaa talvirenkaat, sanoo Autonrengasliiton puheenjohtaja Jarmo Nuora. Hänen mukaansa keli oli sunnuntaina ainakin Keski-Suomen korkeudelle asti jo niin huono, ettei kesärenkailla enää pärjää.

- Jos yllätyksiä haluaa välttää, kannattaa nyt toimia. Kelit ovat ainakin täällä Keski-Suomessa jo aika huonot. Totta kai täytyy muistaa, että Suomi on pitkä maa, mutta kyllä ne pakkaset sinne eteläänkin tulevat, Nuora aprikoi.

Autonrengasliitto kehottaa autoilijoita myös huolehtimaan renkaidensa kunnosta pitkin vaativaa ajokautta. Renkaiden kunto korostuu vaativissa ja nopeasti muuttuvissa kelioloissa.

Talvirenkaita on käytettävä joulu-, tammi- ja helmikuussa. Nastarenkaita saa käyttää marraskuun alusta sekä aina silloin, kun keli sitä edellyttää. Nastattomien talvirenkaiden käytölle ei ole rajoituksia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä