Kun­ta­lii­tos­ta esi­te­tään Ylä-Kai­nuu­seen

Ylä-Kainuuseen syntyisi vuoden 2005 alusta 14 000 asukkaan Suomussalmen kunta, jos Suomussalmen ja Hyrynsalmen kunnat päättävät yhdistyä. Selvitysmies Pekka Myllyniemi arvioi kuntaliitoksen turvaavan nykytilannetta varmemmin alueen asukkaiden elinolot ja peruspalvelut.

Ylä-Kainuuseen syntyisi vuoden 2005 alusta 14 000 asukkaan Suomussalmen kunta, jos Suomussalmen ja Hyrynsalmen kunnat päättävät yhdistyä. Selvitysmies Pekka Myllyniemi arvioi kuntaliitoksen turvaavan nykytilannetta varmemmin alueen asukkaiden elinolot ja peruspalvelut.

Selvitysmies esittää, että kuntien valtuustot tekisivät jo ensi kuussa periaatepäätökset ja marraskuussa lopulliset päätäkset neuvoa antavan kansanäänestyksen järjestämisestä. Myös kuntien hallinnon ja palvelujen järjestämissopimuksen tarkentamisesta on päätettävä.

Kansanäänestys järjestettäisiin ensi tammikuussa ja esitys kuntajaon muuttamisesta jätettäisiin valtioneuvostolle ensi maaliskuun loppuun mennessä. Uuden kunnan ensimmäinen valtuusto valittaisiin ensi vuonna syksyn kunnallisvaaleissa.

Suomussalmen kunnanjohtaja Timo Säkkinen ei virkamiehenä halua ottaa kantaa kuntaliitokseen.

Kuntaliitosasia tuli esille viime keväänä, jolloin Hyrynsalmelta otettiin yhteyttä Suomussalmelle "Siellä oli huoli talouden ja palveluiden turvaamisesta. Yhtenä vaihtoehtona päätettiin selvitellä kuntaliitos."

Säkkinen odottaa nyt ennen kaikkea keskustelua siitä, miten varmistetaan palveluiden turvaaminen kummassakin kunnassa tulevaisuudessa. "Vaikka Kainuun hallintokokeilu viekin osan kuntapalveluista maakuntahallinnolle, kunnillekin jää tehtäviä. "

Suomussalmella asukkaita on 10 500 ja Hyrynsalmella noin 3 500. Yhdistymisen myötä syntyvä kunta olisi asukasluvultaan Kainuun toiseksi suurin ja pinta-alaltaan Oulun läänin suurin kunta.

Ilmoita asiavirheestä