Stora Enson Kiinassa sijaitsevan Suzhoun hienopaperitehtaan johtaja Pentti Ilmasti on nimitetty Oulun uudeksi tehtaanjohtajaksi ja samalla Stora Enson Oulun paikallisjohtajaksi.
Aasiassa jo usean vuoden ajan työskennellyt Ilmasti aloittaa työnsä Oulussa marraskuun alussa.
"Kiinassa olen ehtinyt olla vajaan vuoden mutta Aasiassa kohta seitsemän vuotta. Olen ollut rakentamassa kahta Asian Pulp and Paper -konsernin hienopaperitehdasta Indonesiaan ja johtamassa Thaimaassa Stora Enson osakkuusyhtiön Advance Agron paperitehdasta", Ilmasti kertoo.
Aasian vuosista huolimatta Pellosta kotoisin olevalla Ilmastilla on juuret vahvasti kiinni suomalaisessa ja vieläpä pohjoissuomalaisessa metsäteollisuudessa.
"Olen oikeastaan koko Suomessa työskentelyaikani ollut Veitsiluodon tehtaalla töissä. Ehdin olla Kemissä kymmenkunta vuotta, viimeksi PK 1:n käyttöpäällikkönä valmistamassa päällystettyä painopaperia", Ilmasti kertoo.
Ilmasti ei usko, että hän pääsisi Oulussa ihan heti mukaan massiivisiin investointeihin, mutta nykymenoon ei ole tarkoitus suinkaan jämähtää.
"Viritellään koneita ja tehdään täsmäinvestointeja, avataan pullonkauloja ja parannellaan tehokkuuksia", Ilmasti kuvailee tulevia haasteitaan.
Mihinkään suureen remonttiin Oulussa ei toisaalta ole tulevan johtajan mukaan edes tarvettakaan.
"Ouluhan toimii erinomaisen hyvin ja Oulun tehdas on tärkeä yksikkö Stora Ensossa. Oulussa on hyvä kokonaisuus ja hyvä henkilöstö, joka on yhtäältä nuorekasta ja toisaalta kokenutta."
Pentti Ilmastin edeltäjä paikallisjohtaja, tehtaanjohtaja Juha Vanhainen aloitti syyskuun alussa StoraEnson hienopaperidivisioonan toimistopaperit -liiketoiminnan johtajana Lontoossa.
Vanhainen toimi Oulun tehtailla eri tehtävissä kaikkiaan hieman yli 13 vuotta.