Teemu Selänne kartutti pistetiliään maalilla ja syöttöpisteellä, kun Anaheim haki 5--0-voiton Edmontonista NHL-jääkiekossa. Corey Perry iski kaksi maalia, ja Ryan Getzlaf haali neljä syöttöpistettä.
Anaheimin maalilla Jonas Hiller torjui 33 laukausta ja kauden toisen nollapelinsä.
Edmontonin maalilla aloittaneella Nikolai Habibulinilla ei ollut paras päivä. Habibulinin taakse meni kolme maalia 14 laukauksella, ja hän teki toisen erän puolivälissä tilaa Devan Dubnykille.
Selänne sujautti 2--0-maalin toisen erän alussa ylivoimalla maalin takaa. Kiekko kimposi verkkoon Habibulinin luistimen kautta. Osuma oli Selänteelle kauden 15:s.
Selänne koki, että Anaheim pelasi kauden parhaan ottelunsa.
"Ei ainuttakaan huonoa hetkeä. Kokonaisuutena varsin ehjä esitys kaikilta. Kartutamme rutkasti itseluottamusta joukkueena", Selänne kertoi NHL:n nettisivuilla.
Anaheimin viidennen maalin tekijästä vallitsi tovin epätietoisuus. Selänne lähetti kiekon maalia kohti, ja häntä veikattiin maalintekijäksi. Edmonton-puolustaja Ladislav Smid ja Perry olivat kietoutuneet toisiinsa maalin edustalla. Videotallenteelta näkyi, että Perry ohjasi pelivälineen perille.
Korpikoski tehoili
Lauri Korpikoski oli mukana Phoenixin kaikissa kolmessa maalissa, kun joukkue hävisi Columbusille 3--4. Korpikoski osui maaliin kerran ja antoi muihin osumiin syötön. Hänet valittiin ottelun kakkostähdeksi. Paras oli Columbus-hyökkääjä Derick Brassard (1+1). Phoenix kärsi neljännen vierastappionsa putkeen.
"Aloitimme hyvin, mutta sitten luimme peliä väärin, menetimme etumatkan ja jouduimme ajamaan takaa loppupelin ajan", valmentaja Dave Tippett summasi.
Buffalo kellisti Toronton 3--2. Toronto kiri avauserässä kahden maalin takaa rinnalle, mutta Jason Pominvillen osuma toisessa erässä vei Buffalon voittoon.
Pittsburgh päätti tappiokierteensä kuuden ottelun mittaiseksi lyömällä Floridan 4--1. Florida-vahti Scott Clemmensen avitti avausmaalissa toisen erän alussa. Hän aikoi hakea kiekon peliin maalin takaa, mutta peliväline lipesi häneltä pittsburghilaisille. Matt Cooke syötti ja Steve Sullivan pisti kiekon maaliin.
"Ehkä tarvitsimme hitusen onnea päästäksemme vauhtiin" Pittsburghin valmentaja Dan Bylsma tuumi.