Pyy­kös­jär­ves­sä on ha­vait­tu si­ni­le­vää puo­len­tois­ta kuu­kau­den ajan

Pyykösjärvellä koko kesän aktiivisesti kalastanut Petri Kanniainen sanoo, ettei enää moneen viikkoon ole tullut ”tärpin tärppiä”.

Keskeisellä paikalla sijaitsevan vesistön kunto harmittaa Petri Kanniaista ja muitakin järvellä kalastaneita.
Keskeisellä paikalla sijaitsevan vesistön kunto harmittaa Petri Kanniaista ja muitakin järvellä kalastaneita.
Kuva: Leinonen Jukka

– Haukea tuli kesän alkupuolella, mutta kalan tulo alkoi hiipua heti, kun järven vesi alkoi vihertää, Petri Kanniainen kertoo.

Pyykösjärvellä koko kesän aktiivisesti kalastanut Kanniainen lisää, ettei enää moneen viikkoon ole tullut ”tärpin tärppiä”.

– Kalantulo loppui elokuun alkuun, minulla ja muillakin, Kanniainen kertoo.

– Järvi on kalastusmielessä kuollut, Kanniainen lisää ja harkitsee veneensä siirtämistä loppusyksyksi Kuivasjärvelle.

Myös monet Pyykösjärvellä pidempään kalastaneet ovat Kanniaisen mukaan kertoneet, että Pyykösjärvi on ollut päättyneenä kesänä poikkeuksellisen huonossa kunnossa.

Kanniainen kertoo näkösyvyyden supistuneen pariinkymmeneen senttiin. Keskeisellä paikalla sijaitsevan vesistön kunto harmittaa Kanniaista ja muitakin järvellä kalastaneita.

– Pyykösjärvessä olisi mahdollisuuksia vaikka mihin, hän pohtii.

Ilmoita asiavirheestä