Uutta eläinsuojelulakia ollaan parhaillaan valmistelemassa. Lakia valmistellut ohjausryhmä esittää, että eläimiin sekaantuminen jälleen kriminalisoitaisiin Suomessa. Nykylaissa eläimiin sekaantumista ei ole kriminalisoitu.
– Eläimiin sekaantumisen rangaistavuus poistettiin vuonna 1971. Teko on kuitenkin nykyisinkin rangaistava, jos se täyttää jonkin eläinsuojelurikoksen tai -rikkomuksen tunnusmerkistön, kertoo ylitarkastaja Minna Ruotsalo maa- ja metsätalousministeriön eläin- ja kasvinterveyden yksiköstä.
Rangaistavuus poistettiin aikanaan monessa muussakin Euroopan maassa. Silloin rangaistavuus katsottiin aihelliseksi poistaa, koska katsottiin että tapauksiin piti puuttua terveydenhuollon keinoin, ei rankaisemalla ihmistä.
– Ajateltiin, ettei rikosoikeus ole oikea keino puuttua tämäntyyppiseen toimintaan, jos eläimelle ei aiheuteta vahinkoa. Näkemyksenä oli, että tällaisia ihmisiä tulisi ennemmin hoitaa kuin rangaista.
Ennen näkökulma oli siis ihmisessä.
Tänä päivänä ajatellaan eläintä. Sen vuoksi useissa maissa eläimiin sekaantuminen on taas kriminalisoitu. Näin tehtiin vast´ikään muun muassa Tanskassa. Asennemuutos eläimiin yhteiskunnassa on muuttunut.
– Ohjausryhmä on linjannut, ettei eläinten itseisarvoon perustuvaan kunnioittamiseen sovi se, että ihminen käyttäisi eläintä seksuaalisten tarpeidensa tyydyttämiseen.