Kärp­pien paketti pysyi kasassa

Oulun Kärppien vastuuvalmentaja Kari Jalonen oli hyvillään siitä, että hänen ryhmänsä pysyi "kasassa" koko pelin ajan.

Espoo Oulun Kärppien vastuuvalmentaja Kari Jalonen oli hyvillään siitä, että hänen ryhmänsä pysyi "kasassa" koko pelin ajan.

- Meillä ei ollut heikkoja lenkkejä ja säilytimme tasomme koko 60 minuuttia, Jalonen sanoi.

Jalosen mukaan torstain ottelu oli Kärppien paras loppuottelusarjassa.

- Nyt meillä oli enemmän rohkeutta hyökätä.

Jalonen muisti kiittää maalivahti Tuomas Tarkkia, mutta huomautti, että kaikki viisikot Tarkin edessä pelasivat hyvin.

Kärppien kahden maalin tekijä Tommi Paakkolanvaara piti niin ikään torstain peliä koko finaalisarjan oululaisten parhaimpana.

- Opimme virheistämme. Varsinkin toinen erä oli meiltä tehokas, hän arvioi.

Paakkolanvaara ei myöntänyt, että Blues on menettänyt mahdollisuutensa.

- Ei tämä 3-1-johto merkitse vielä mitään. En minä usko Bluesin vielä hyytyvän, hän varoitti.

Kärppien Janne Pesosta on jo ehditty moittia tehottomuudesta ja kalpeudesta loppuotteluissa. Siihen hän vain totesi, ettei sillä ole väliä kuka maalit näissä otteluissa tekee.

Bluesin vastuuvalmentaja Petri Matikainen harmitteli, ettei hänen pelaajiensa kurinalaisuus riittänyt tällä kertaa. Hän vahvisti Kärppien olleen aktiivisempi ja ansainneen voittonsa.

Matikainen kuitenkin korosti, ettei taistelu ole vielä ohi.

- Tämä oli tällainen peli, mutta kyllä meidän rahkeemme vielä riittävät eteenpäin.

Ilmoita asiavirheestä