Sibeliustalon syyskauden ohjelmistosta voi päätellä, että elämme tangobuumia. Pelkästään yhden marraskuisen viikon aikana Lahdessa vierailevat Suuri Tangomusikaali, tangokuninkaallisten Sinitaivas-konsertti sekä argentiinalainen Tango Pasion -ryhmä.
Viisivuotiaita Sibeliustalon urkuja esitellään puolestaan useissa konserteissa ja Kalevi Kiviniemen tulevalla levyllä.
Lahti kuuluu Eva Dahlgrenin (5.10.) ja Buena Vista Social Clubin (4.11.) kiertueeseen ja saa ainoana paikkana Suomessa estradilleen Manhattan Transfer -yhtyeen.
Toimitusjohtaja Taneli Tuomaala harmittelee, että kansainvälisiä nimiä pitää ajoittain torjua kalenterin täyttyessä. Pääsaliin on nyt varattu 75 konserttia. Yksi niistä juhlii 80-vuotiasta oopperalaulaja Ritva Auvista.
Sinfonia Lahden syksyssä kuullaan kotimaisia huippupianisteja Olli Mustosta ja Janne Mertasta sekä kilpailuissa menestyneitä viulisteja Baiba Skribeä ja Agata Szymszewskaa.
Okko Kamun lisäksi tahtipuikkoon tarttuvat muun muassa Moshe Atzmon ja Jukka-Pekka Saraste.