Talous

Arina suurin yhteisöveron maksaja Oulussa

Osuuskauppa Arina oli suurin yhteisöveron maksaja Oulun yrityksistä viime vuonna. Kuva Arinan Limingantullin Prismasta. KUVA: Jarmo Kontiainen
Talous 3.11.2014 12:10
Kaleva

Oulun suurimmat yhteisöverot vuonna 2013 maksoi Osuuskauppa Arina. Se pulitti kaikkiaan 3 511 687,88 euron yhteisöverot.

Hyvänä kakkosena tuli Technopolis Oyj, jonka maksama yhteisöveropotti oli 3 450 385,96 euroa.

Kolmmanneksi suurimman potin maksoin peliyhtiö Fingersoft Oy, jonka maksama yhteisöverosumma oli 3 058 684,02 euroa.

Muut Oulun suuret yhteisöveron maksajat (4.-20.):

Air Liquide Finland Oy 2741260,25
Pohjolan Design-Talo Oy 1564530,31
Anite Finland Oy 1271168,36
Rakennusliike LapTi oy 1061559,7
Kymppi-Eristys Oy 961103,86
Eka Synthomer Oy 899915,29
Suomen Lämpöikkuna Oy 829342,42
Kaskipuu Oy 716317,28
JOT Automation Oy 504822,72
Smile-Invest Oy 473934,64
Meka Pro Oy 454785,58
RKC Construction Oy 433737,54
Creowave Oy 433540,29
Oulun Kiinteistötieto Oy 415502,52
Maakasi Oy 370025,3
Majalis Oy 349640,57

Katso verokoneesta Pohjois-Suomen ja koko maan suurituloisimmat!

Lue lisää verojuttuja aihesivulta!

Tiedätkö aiheesta enemmän?
Lähetä vinkki, kuva tai video!
13222
MAINOS

Lue lisää aiheesta

Kommentoi

Erinomaista, joku maksaa Ouluun veroja ja vieläpä kaikista eniten. Tarpeeseen tulee nämä rahat ja veronmaksajana olen erittäin ylpeä Oululaisesta osuuskaupasta!!!!

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Näyttää Arina saavan toimia pienemmällä veroprosenteilla kun meikäläinen. Helppoahan se kun tuollalailla toimintaa tuetaan. Lidl muuten taitaa myös maksaa veronsa Suomeen ja myynnin perusteella ohittaa veronmäärässä Arinan.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

aivan..ja mitenkäs muiut ketjut ? Että jaksakaa narista arinasta yhä edelleen ja käydä siellä .....joka taatusti ei maksele kaikkia veroja suomeen, (kuten ei tee moni muukaan ketju).

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Hienoa että meillä on veroja maksavia ja työllistäviä yrityksiä, joskin vielä enemmän kaivattaisiin taakan jakajia.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Uutisvirta

133
Puheenaihe: Tarvitseeko Oulu lisää korkeaa rakentamista? – "Torni on torahammas muuten yhtenäisessä hammasrivissä"
29
Käännytykset Afganistaniin keskeytettävä Lukijalta
24
Unettomuutta ei kannata vähätellä – pahimmassa tapauksessa koko elämä saattaa kulua pienessä väsymystilassa
24
Uutisanalyysi: Putinin ja Merkelin tapaaminen käytiin epäluottamuksen ilmapiirissä – Putin saapui tapaamiseen Karin Kneisslin häistä
20
Elintärkeidenkin lääkkeiden saatavuudessa yhä enemmän jatkuvia ongelmia - SDP:n Tytti Tuppurainen jätti asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle
19
Nämä taidot jokaisen koiran pitäisi hallita, "Koulutustaso näkyy jo lenkillä" – katso kuvia tokon SM-kisoista Limingasta
15
Sirkkaleipää saa jo – missä viipyy sääskileipä? Tutkija kertoo sopivatko sääsket ihmisravinnoksi

Etusivulla nyt

Paikallissää

Varoituksia voimassa!

Tuulivaroitus maa-alueille: Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin maakunnissa lännen ja lounaan välinen tuuli on voimakasta aluksi, tuulen nopeus puuskissa 15 m/s.

Juttutupa

Päivän tykätyin viesti

Mikä nautinto olla tekemättä palkkatyötä, toverit

Työttömien joukossa on lukematon määrä luuseri loisijoita, mutta suotakoot se heille. Tuskin heistä mitään hyötyä työelä... Lue lisää...
Veronmaksaja

Jari ja sarjakuvat

Jari

23.6.

Naapurit

18.8.
;

Uutiset osastoittain

Palvelemme sinua

Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään Kalevan tilausasioissa ja muissa lukijan palveluissa.

Asiakaspalvelu

(08) 5377 610 (ma-pe 9-16)

www.kaleva.fi/asiakaspalvelu

Kalevan medioilla tavoitat 331 000 lukijaa.

Yrityspalvelut

(08) 5377 180

yrityspalvelut.kaleva.fi


stats-image