
Iijoessa räjäytettiin hyyde- eli suppopato Taivalkosken kohdalla tiistaina aamupäivällä.
Hyydepatoa ei ollut mahdollista purkaa kaivinkoneella, joten se täytyi räjäyttää. Tiedustelun jälkeen todettiin, että padon purku täytyi tehdä kiireellisesti. Oulu-Koillismaan pelastuslaitos ja Pohjois-Pohjanmaan ely-keskus saivat räjäytystöihin virka-apua Kainuun prikaastista.
Pato räjäytettiin heittopanoksilla, joissa käytettiin puolustusvoimien räjähteitä. Pato lähti liikkeelle kolmannen panoksen jälkeen, jolloin myös vedenpinta lähti nopeasti laskuun.
Jokeen syntynyt pato uhkasi läheistä kalanviljelylaitosta.
Hyydepatoja muodostuu yleensä jokiosuuksille, joissa ei ole jääkantta. Tällaisia paikkoja on yleensä koskien alla.
Avoinna olevassa joessa virtaava vesi alijäähtyy kovilla pakkasilla, ja jääkiteet takertuvat joen pohjaan muodostaen hyydepatoja. Lumisade edistää kiteiden ja supon muodostumista ja samalla pahentaa tilannetta.
Kommentoi ()
Saastuuko joki kun ruutia menee veteen?
Mukavampi olisi ollu kuunnella räjähdys ääniä...kuin tuota rimputusta...
Meleko kytysiä tussauksia.Hävittäjillä nuo kunnonmaassa hoidetaan eli Venäjällä.
Ööh, PV panostaa ja pelastuslaitos "ottaa kunnian" lopputekstin perusteella? Ovathan hekin toki siellä olleet, vaikka uutinen ei kerrokaan, mutta...
Ne oli siellä kuvvaamasa tietennii...
Täällä Kemijoen Taivalkosken laitoksella ei ole suposta tietoakaan.Kaikki kolme myllyä jauhaa juuri 18 MW teholla,per mylly.
Purkaa pitäisi kaikki voimalat kemijoestakin
...verkot alavirrassa olis ollut kova sana! 😁
Erikoinen uutinen ja aivan mahtavaa videota vielä samalla näkösällä!
Uutisessa olisi toki voinut mainita tarkemmankin sijainnin, koska "Iijoessa ... Taivalkosken kohdalla" on suhteellisen laaja käsite.
Eli videolla näkyvien maastonkohtien perusteella kyseessä on 95 % varmuudella Loukusansuu Taivalkosken kk:n itäpuolella. Kalanviljelylaitos taas tarkoittaa Koivukosken laitosta.
Korjataan siis, että länsipuolella (:
Tarpeetonta verovarojen tuhlausta. Vesi on virrannut maapallolla miljoonia vuosia tähänkin asti ilman räjäyttelyitä.
kalanviljelylaitoksen vaurioituminen olisi tullut yhteiskunnalle kalliimmaksi.
Tarpeetonta kommentointia. Maapallo on pärjännyt ilman tyhjänpäiväisiä kommentointeja miljoonia vuosia.
Nyt tarpeeton kommentointi on tullut tyhjänmussuttajille itsetuntoa kohottavaksi harrastukseksi.