Pohjois-Suomi

It­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­merk­ke­jä tulossa myös Pohjois-Suomeen – katso nimilista palkituista

KUVA: Lehtikuva
Pohjois-Suomi 3.12.2019 12:57 | Päivitetty 3.12.2019 13:55
Kaleva

Listaan on poimittu kunniamerkkien saajia Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin alueilta.

Vapaudenristin ritarikunta 

2. luokan Vapaudenristi

Heikkinen Erkki Olavi, puheenjohtaja, Tölli Tapani Olavi, kunnanjohtaja.

3. luokan Vapaudenristi

Ahokas Kari Tapani, kunnallisneuvos, Alho Pasi Juhani, puheenjohtaja, Härtsiä Heikki Ilpo, valmiusjohtaja, Knape Petri Harry Kaius, yksikön johtaja, Laitinen Katriina Satu Marketta, lainsäädäntöjohtaja.

4. luokan Vapaudenristi miekkoineen

Saukkonen Pertti Ilmari, kapteeni.

4. luokan Vapaudenristi

Hakkarainen Arno Olavi, varapuheenjohtaja, Hautamäki Erkki Johannes, opetusneuvos, Lahtinen Jorma Kalevi, piiriteknikko, Peltoniemi Markku Olavi, puheenjohtaja, Rautio Taina Marjaana, johtaja, Slotte Paula Anja Kristiina, koulutussihteeri, Vohlonen Seppo Tapio, maanviljelijä.

Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikunnat 

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi

Esko, Klaus Timo Tapani, Korkeimman oikeuden presidentti, Turku.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Hämeri, Kaarle Juhani, kansleri, Helsinki, Jääskinen, Arvo Niilo Ilmari, oikeusneuvos, Helsinki, Pyötsiä, Eero Tapio, kenraaliluutnantti, Espoo, Siilasmaa, Risto Kalevi, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki.

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Aro, Eva-Mari, tieteen akateemikko, Turku, Kauppi, Kirsti Helena, ulkoasiainneuvos, Helsinki, Nygård, Kenneth Göran Johannes, hovioikeuden presidentti, Turku, Ratia, Lauri Antero, teollisuusneuvos, Helsinki, Salomaa, Arto Kustaa, tieteen akateemikko, Turku, Salonen, Esa-Pekka, ylikapellimestari, Iso-Britannia, Thesleff, Irma Paula Nathalia, tieteen akateemikko, Espoo.

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Kangaskorpi, Vesa Pekka, konsernijohtaja, Jyväskylä, Kolehmainen, Seppo Juhani, poliisiylijohtaja, Leppä, Jari Juhani, maa- ja metsätalousministeri, Lintilä, Mika Tapani, valtiovarainministeri, Lohela, Maria Tuulia, humanististen tieteiden kandidaatti, Mannila, Heikki Olavi, Suomen Akatemian pääjohtaja, Helsinki, Murto, Risto Fredrik, toimitusjohtaja, Helsinki, Nykänen, Marja Elina, johtokunnan varapuheenjohtaja, Helsinki, Pynnä, Tuula Riitta, oikeusneuvos, Ranta-Lassila, Riitta Hannele, oikeusneuvos, Helsinki, Saarikko, Annika Virpi Irene, ministeri, Siitari, Eija Tellervo, oikeusneuvos, Helsinki, Sillanaukee, Päivi Anita, kansliapäällikkö, Helsinki, Ylä-Kotola, Mauri Tapani, rehtori, Rovaniemi, Zyskowicz, Ben Berl, kansanedustaja, Helsinki.

Suomen Leijonan komentajamerkki

Aaltonen, Elli Sinikka, pääjohtaja, Helsinki, Aarnio, Reijo Erik, tietosuojavaltuutettu, Helsinki, Asunmaa, Anna Piritta, ulkoasiainneuvos, Helsinki, Asunta, Martti Tapio, metsäneuvos, Kuru, Björkman, Sven Ingmar, dekan, professor, Helsingfors, Cantell, Aaro Sakari, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki, Cederberg, Anders Johan Valdemar, laamanni, Helsinki, Eskolin-Nurmesniemi, Vuokko, taiteen akateemikko, Helsinki, Fernández, Tarja Orvokki, ulkoasiainneuvos, Helsinki, Halme, Esa Jukka, maakuntajohtaja, Tampere, Heikkilä, Jukka Taavi Sakari, laamanni, Helsinki, Hyyryläinen, Heikki Pentti Juhani, johtaja, Turku, Häkkänen, Antti Edvard, kansanedustaja, Mäntyharju, Ikäheimo, Maaret Johanna, hallituksen puheenjohtaja, Rovaniemi, Jalonen, Markku Iisakki, kunta-alan työmarkkinajohtaja, Vantaa, Jolkkonen, Juha-Petri, toimialajohtaja, Helsinki

Jortikka-Laitinen, Tiina Elina, ulkoasiainneuvos, Helsinki, Kahiluoto, Kari Juhani, ulkoasiainneuvos, Helsinki, Kanerva, Kirsi Hannele, hovioikeudenneuvos, Naantali, Kellosalo, Jaakko Matias, hallinto-oikeuden ylituomari, Vaasa, Kokkonen, Arvo Kalevi, pääjohtaja, Nummela, Koskela, Markku Olavi, professori emeritus, Espoo, Kosunen, Tapio Juhani, ylijohtaja, Järvenpää, Kuusisto, Jari Heikki, rehtori, Lapua, Laakso, Markku Heikki Sakari, professori, Kuopio, Lax, Rolf Henrik Richard, vicehäradshövding, Helsingfors, Lehto, Tuula Sinikka, laamanni, Ikaalinen, Mattila, Pirkko Anneli, filosofian maisteri, Muhos, Mykkänen, Kai Aslak, kansanedustaja, Espoo, Myllyaho, Mika Juhani, Kansallisteatterin pääjohtaja, Helsinki, Mäkelä, Anna Kristiina, provosti, professori, Espoo, Mäntylä, Hanna Katariina, erityisnuorisotyöntekijä, Tornio, Mäntylä, Martti Jussi Tapani, professori, Helsinki, Nummela, Harri Tapani, liiketoimintajohtaja, Espoo, Nurmi, Erkki Tuomas, käräjäoikeuden laamanni, Helsinki, Paaso, Jouko Ensio, rehtori, toimitusjohtaja, Oulu, Peltonen, Kimmo Ensio, pääjohtaja, Helsinki, Pirhonen, Eeva-Riitta, ylijohtaja, Helsinki, Poutanen, Kaisa Sinikka, tutkimusprofessori, Helsinki, Puustinen, Pekka Sakari, ulkoasiainneuvos, Helsinki, Rauramo, Markus Heikki Erdem, talousjohtaja, Helsinki, Ruohonen, Risto Tapani, pääjohtaja, Helsinki, Ruskoaho, Heikki Juhani, professori, Helsinki, Sarvilinna, Sami Petteri, kansliapäällikkö, Helsinki, Satonen, Arto Olavi, kansanedustaja, Sastamala

Sauer, Kai Jürgen Mikael, ulkoasiainneuvos, Tampere, Savola, Jukka Olli, turvallisuusjohtaja, Helsinki, Soini, Pekka Juhani, pääjohtaja, Espoo, Spens, Karen Maria, rektor, Helsingfors, Spolander, Mikko Eerikki, osastopäällikkö, ylijohtaja, Helsinki, Terho, Sampo, kaupunginvaltuutettu, FM, Helsinki, Tiippana, Petteri, pääjohtaja, Tuusula.

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Arne, Tor, kuvataiteilija, Helsinki, Hinkka, Jorma, graafinen suunnittelija, Helsinki, Kuoppamäki, Jukka, säveltäjä, sanoittaja, Saksa, Niiniluoto, Maarit, kirjailija, toimittaja, Helsinki, Jukka-Pekka Pajunen, suomentaja, Helsinki, Palo, Mari, oopperalaulaja, Kirkkonummi, Parvela, Timo, kirjailija, Kirkkonummi, Perkiö, Soili, säveltäjä, musiikkikasvatuksen lehtori, Nurmijärvi, Saksa, Perttu, kuvataiteilija, Helsinki, Tikanmäki, Anssi, säveltäjä, Tampere, Varis, Tuula-Liina, kirjailija, Joensuu, Vilpas, Eija, näyttelijä, Espoo, Yli-Maunula, Pirjo, taiteilijaprofessori, Oulu.

Seuraaviin listoihin on poimittu kunniamerkkien saajia Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin alueilta.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Ainasoja, Kaisa Kristiina, ylijohtaja, Rovaniemi, Colpaert, Alfred Salomon Theodoor, professori, Muhos, Heikkinen, Esa Olavi, poliisipäällikkö, Kuusamo, Karvonen, Erkki Juhani, professori, Oulu, Mursula, Kalevi Juhani, professori, Oulu, Pirttiniemi, Pertti Mikael, professori, ylihammaslääkäri, Oulu, Salo, Virve Marjatta, hovioikeudenneuvos, Rovaniemi, Vainio, Seppo Juhani, professori, Oulu. 

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Aho, Kari Olavi, käräjätuomari, Oulu, Alaräisänen, Timo Kalevi, ylihammaslääkäri, Kemijärvi, Helisten, Erkki Petteri, pelastusjohtaja, Oulu, Immonen, Olli Juhani, kansanedustaja, Oulu, Kemppainen, Minna Marjut, käräjätuomari, Kajaani, Koukkari, Esa Iisakki, johtaja, Haukipudas, Kovala, Aila Marjatta, hallinto-oikeustuomari, Rovaniemi, Leppänen, Harri Jarkko Tapani, EHS-johtaja, Raahe, Lohi, Markus Samuli, kansanedustaja, Rovaniemi, Niemelä, Anne Maria, johtava ylilääkäri, Haapavesi, Pihlajaniemi, Janne Petteri, professori, arkkitehti, Oulu, Saastamoinen, Seppo Markku, hallituksen puheenjohtaja, Kajaani, Vähämäki, Ville Petteri, kansanedustaja, Oulu, Ylinenpää, Tero, toimitusjohtaja, Rovaniemi.

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Alenius, Jukka Pentti Mikael, hätäkeskuksen päällikkö, Rovaniemi, Halonen, Miikka Markus Antero, palvelujohtaja, Rovaniemi, Juntunen, Pirjo Anneli, palvelupäällikkö, Kempele, Korhonen, Eeva Marja Kristiina, johtava julkinen oikeusavustaja, Kajaani, Kyrö-Ämmälä, Outi Merja Kaarina, yliopistonlehtori, Rovaniemi, Kärkkäinen, Sakari Pertti Juhani, palvelupäällikkö, Oulu, Lindberg, Pirkko Sinikka, kirjasto- ja kansalaisopistoyksikön johtaja, Kempele, Luokkanen, Eira Inkeri, yksikön päällikkö, Rovaniemi, Merilä, Päivi Outi Maarit, johtava tutkija, Oulu, Paakkari, Jussi Matti, tutkimusalueen johtaja, Oulu, Pajuluoma, Manu Antero, tietohallintojohtaja, Rovaniemi, Pimperi-Koivisto, Leena, kuntayhtymän johtaja, Oulu, Regina, Timo Tapani, johtava vesitalousasiantuntija, Kajaani, Saariniemi, Jarmo Tapani, toimipaikkapäällikkö, Keminmaa, Sarkkinen, Mika Petri Johannes, johtava kemisti, ryhmäpäällikkö, Kello, Soppela, Päivi Maarit, yliopistotutkija, Rovaniemi, Suopajärvi, Kimmo Tapani, hallintojohtaja, Rovaniemi, Suutala, Elisa Maria, johtaja, Rovaniemi, Turunen, Esa Sakari, johtaja, Orakylä.

Suomen Leijonan ritarimerkki

Hautala, Jukka Tapio, rehtori, Ylivieska, Holopainen, Matti Iisakki, hallituksen puheenjohtaja, Oulu, Hyytiäinen, Antero Matias, rehtori, Tornio, Hökkä, Hannu Kalevi, erikoistutkija, Oulu, Juuso, Esko Kalevi, tutkijatohtori, Oulu, Jyrinki, Jouni Jouko, toiminnanjohtaja, Kalajoki, Kastelli, Sampo Veli Henrikki, vuorotyönjohtaja, Raahe, Koskela, Janne Olavi, rikosylikomisario, Oulu, Kuisma, Petri Juhani, yliopettaja, Rovaniemi, Kuivakari, Seppo Olavi, lehtori, Rovaniemi, Kurvinen, Mika Petri Eemeli, pelastusylitarkastaja, Oulu, Kylmänen, Liisa Riitta, erikoislääkäri, Liminka, Laukkanen, Veli Pekka, kehitysjohtaja, Rovaniemi, Levy, Juha Matti Tapio, strategiapäällikkö, Kempele, Luoma, Marjo Helena, johtaja, Oulu, Mykrä, Heikki Tapio Juhani, erikoistutkija, dosentti, Oulu, Määttä, Päivi Sinikka, talousjohtaja, Raahe, Nevala, Hannu Tapio, johtaja, Oulu, Pohjola-Effe, Marja Elina, yliopisto-opettaja, Oulu, Puoskari, Jukka-Pekka, kaupunginjohtaja, Kalajoki, Romakkaniemi, Atso Heikki, erikoistutkija, Oulu, Salminen, Hannu Martti, erikoistutkija, Rovaniemi, Similä, Janne Kalevi, apulaisjohtaja, Oulu, Simoska, Mika Antero, kunnanjohtaja, Tervola, Siniluoto-Heikkinen, Sinikka, lakimies, yksikön päällikkö, Oulu, Sorvali, Pia Milla Susanna, ryhmäpäällikkö, Rovaniemi, Sulkakoski, Mikko Pekka, johtava vesitalousasiantuntija, Kajaani, Suorsa, Veikko Henrik, tietotekniikkapäällikkö, Oulu, Tiirola, Jouko Ilmari, korkeakoulupalveluiden johtaja, Rovaniemi, Tirilä, Veli Juhani, rehtori, Oulainen, Tolonen, Arto Olavi, aluejohtaja, Ristijärvi, Tuorila, Teuvo Erik, rehtori, Kalajoki, Värtinen-Juntunen, Päivi Kristiina, kirjaamislakimies, Rovaniemi, Väyrynen, Raija Annikki, lukion lehtori, Kajaani.

Suomen Valkoisen Ruusun

ansioristi

Aho, Tapio Juhani, tietohallintopäällikkö, Rovaniemi, Andersén, Raija Elina, terveydenhoitaja, Muonio, Bäckman, Anne-Mari, yleishallintolakimies, Tyrnävä, Hagelin, Terttu Mirjami, toimitusjohtaja, Rovaniem, Heikkinen, Seija Marketta, järjestöpäällikkö, Kajaani, Heljala, Minna Sylvia, museonjohtaja, Tornio, Hepo-oja, Harri Niilo Johannes, riistapäällikkö, Oulu, Holmberg, Stig Birger, rahoituspäällikkö, Kajaani, Jansson, Jari Olavi, ryhmäpäällikkö, Kempele, Jääskö, Erkki Kalevi, erikoissuunnittelija, Rovaniemi, Kankaanranta, Markku Kaarlo, liikelaitoksen toimitusjohtaja, Kemijärvi, Kanniainen, Aila Irmeli, suunnittelija, Oulu, Kemppainen, Kari Tapio, ylitarkastaja, Oulu, Kivijakola, Leena Inkeri, sivistystoimenjohtaja, Sievi, Könni, Pirjo Hannele, lehtori, Tornio, Laiti, Mirja Kaarina, avohoidon johtaja, Inari, Lampsijärvi, Kauko Juhani, johtaja, Rovaniemi, Leinonen, Samuli Matias, maatalousyrittäjä, Vaala, Lepojärvi, Tommi Klaes Viljami, projektipäällikkö, selvitysmies, Keminmaa, Lokio, Jarmo Aulis, kaupunginarkkitehti, Tornio, Naskali, Arto Olavi, tutkija, Rovaniemi, Paakkari, Sirpa Helena, henkilöstön kehittämispäällikkö, Oulu, Pruikkonen, Anu Maarit, palvelupäällikkö, Tornio, Puro, Anne Riitta, lehtori, Kemi, Rautiainen, Mika Veikko, metsätietoasiantuntija, Kajaani, Riekki, Alpo Sauli Juhani, suunnittelupäällikkö, Raahe, Sallinen, Liisa Helena, lentoaseman päällikkö, Oulu, Siekkinen, Ari Olavi, metsänhoitaja, Rovaniemi, Siipola, Juho Oskari, tuotantopäällikkö, Oulu, Sormunen, Jan, rikoskomisario, Oulu, Tikkakoski, Päivi Johanna, tuotekehitysjohtaja, Kajaani, Ulvinen, Jyri Veli-Matti, opetustoimen ylitarkastaja, Oulu, Vankka, Merja Irmeli, lehtori, Rovaniemi, Vitikka, Arto Juhani, tietoasiantuntija, Rovaniemi.

Suomen Leijonan ansioristi

Aho, Jukka, projektinjohtaja, Rovaniemi, Alalääkkölä, Arto Juhani, myyntipäällikkö, Oulu, Alasuutari, Jouko, kehityspäällikkö, Rovaniemi, Enbuske, Sakari Ensio, tullitarkastaja, Oulu, Hallikainen, Liisa Maarit, tietoasiantuntija, Rovaniemi, Hanni, Marja Helena, nuorisotoimen ylitarkastaja, Rovaniemi, Haverinen, Markku Armas Kalevi, toimitusjohtaja, Kuhmo, Heikkinen, Lahja Pirkko Marja, talouspäällikkö, Suomussalmi, Hemmi, Jaakko Juhani, koulunjohtaja, Paavola, Hienonen, Markku Mikael, Rakennustarkastusyhdistyksen pääsihteeri, Kempele, Hurskainen, Riitta Helinä, ATK-suunnittelija, Oulu, Hämeenkorpi, Mika Juhani, ensihoitomestari, Raahe, Ihalainen, Esa Juhani, palomestari, Ylivieska, Inkala, Mauri, tarkastusinsinööri, Muhos, Isokoski, Satu Maarit, suunnittelija, Oulu, Jaakkonen, Jari Juhani, mielenterveys- ja päihdetyön johtaja, YTM, Kuusamo, Jokela, Jari-Jukka, rehtori, Ii, Juntunen, Jorma Aarne, asiantuntija, Oulu, Karhu, Jouni Henrik, erityisasiantuntija, Oulu, Karhu, Tapani Kullervo, apulaisrehtori, Vaala, Koistinen, Pirjo Anneli, palvelupäällikkö, Oulu, Koret, Arja Helena, metsätietoasiantuntija, Oulu, Kuha, Rauno Veli, tutkija, Ranua, Kuisma, Tuula Helena, vahingonkorvausasiantuntija, Rovaniemi,

Kukkonen, Pertti Juhani, toiminnanjohtaja, Muhos, Lahdenranta, Marjaana, CBC-asiantuntija, Rovaniemi, Lamminaho, Marko Tapio, järjestelmäpäällikkö, Oulu, Laru, Eriia Erja Liisa, kaavoitusinsinööri, Sievi, Laulainen, Leena Marja, lehtori, Kalajoki, Lehto, Jukka Pekka, luokanopettaja, Pudasjärvi, Lösönen, Katri Helena, lehtori, Alavieska, Manninen, Sirja Sisko, maanmittausinsinööri, Rovaniemi, Mesilaakso-Aartola, Arja Hannele, asiantuntija, Oulu, Mikkola, Paula Kristiina, pääsihteeri, Rovaniemi, Mommo, Sari Helena, aluejohtaja, Rovaniemi, Myllykangas, Erkki Antero, vammaispalvelujohtaja, Kemijärvi, Mäntyvaara, Juha-Pekka, toimitusjohtaja, Enontekiö, Niemeläinen, Ritva Anneli, kirjastototoimenjohtaja, YTM, Kuusamo, Nurkkala, Elsa Reeta, osastonhoitaja, Taivalkoski, Nurmenniemi, Jukka Tapio, rikoskomisario, Oulu, Palosaari, Kaisu Marjatta, perusturvan hallinto- ja talouspäällikkö, HTM, Kuusamo, Palovaara, Ulla Kristiina, suunnittelija, Rovaniemi, Pelkonen, Kaisu Anneli, apulaisjohtaja, Oulu, Piirainen, Pasi Markku Tapio, Prismajohtaja, Kajaani, Posti, Pekka Niilo Matias, tehtaan kehitysvastaava, Keminmaa, Pyhäjärvi, Paula Marjukka, työsuhdejohtaja, Oulu, Pöllänen, Simo Pauli, tekninen johtaja, Kempele, Rankka, Tiina Hertta Anneli, veroasiantuntija, Oulu, Rauhala, Sauli Juhani, tulliylitarkastaja, Muonio, Rissanen, Pasi Jaakko Johannes, komisario, Oulu, Ruotanen, Veijo Tapani, voimalaitosinsinööri, Pyhäjärvi, Salmikivi, Kari-Pekka, huoltopäällikkö, Rovaniemi, Savela, Petri Aslak, komisario, Liminka, Similä, Nina Susanna, rikoskomisario, Oulu, Syrjäpalo, Mika Petteri, toimitusjohtaja, Liminka, Tanskanen, Eeva Maria, psykologi, Oulu, Timonen, Hannu Juhani, palomestari, Oulu, Tuulaniemi, Mauri Antero, projektipäällikkö, Rovaniemi, Törmälä, Anne Kristiina, lehtori, Oulainen, Törmänen, Tarja Elisabeth, vuokrauspäällikkö, Oulu, Töyräs, Timo Tapani, kirjastopalvelupäällikkö, Raahe, Ukkola, Pentti Kalevi, paloinsinööri, Raahe, Vartiainen, Tarja Irmeli, toimitusjohtaja, Kemi, Vilmi, Hannu Heikki, psykologi, Kajaani, Vähälä, Tiina Marketta, henkilöstöasiantuntija, Oulu, Väisänen, Sampo Tapio, tulliylitarkastaja, Rovaniemi, Ylihannu, Riitta Hannele, tulliylitarkastaja, Oulu, Ylönen, Kari Pekka, yrittäjä, Liminka.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Ahvensalmi, Merja Sinikka, informaatikko, Rovaniemi, Alanärä, Sisko Maaret Tellervo, erikoissuunnittelija, Keminmaa, Alasaarela, Aila Sinikka, tiedonhallintasihteeri, Oulu, Alatalo, Jarmo Kalevi, radioverkkoasiantuntija, Äkäslompolo, Alatörmänen, Seppo Mika Olavi, kunnan luottamushenkilö, Enontekiö, Aro, Ilkka Juhani, tutkimusassistentti, Rovaniemi, Elo, Riku Tapani, paikkatietoasiantuntija, Rovaniemi, Fedotoff, Anu Katriina, diakoniatyöntekijä, Oulu, Haapala, Tuula Maija, varhaiskasvatusjohtaja, Oulu, Haapaniemi, Tuulikki Helmi-Elina, kirjastotoimenjohtaja, Reisjärvi, Hakkarainen, Reijo Ensio, palveluasiantuntija, Kajaani, Halonen, Tiina Maarit, johtava maksatusasiantuntija, Oulu, Hannus, Ari Juhani, lehtori, Raahe, Hirvinen, Esa Sakari, radio- ja tv-asentaja, Reisjärvi, Huttu, Esko Kalevi, koulunjohtaja, KM, Kuusamo, Huttunen, Heli Sisko, hallintosihteeri, Kalajoki, Huutola, Tuomo Sakari, metsäasiantuntija, Sonka, Hyvärinen, Erja Auli Johanna, tullitarkastaja, Muonio, Hämäläinen, Timo Sakari, käyttöpäällikkö, Pyhäsalmi, Härkönen, Marja-Liisa, sairaanhoitaja, erikoissairaanhoitaja, Kuusamo, Jokela, Merja Sisko, ratkaisuasiantuntija, Rovaniemi, Jokelainen, Sisko Linnea, asiakkuuspäällikkö, Muhos, Junttila, Risto Johannes, metsäneuvoja, Rovaniemi, Juuso, Markku Juhani, metsäasiantuntija, Tornio, Kantola, Jaakko Elias, poromies, Kittilä, Karhu, Tapio Jaakko Antero, korjausneuvoja, Oulu, Kemppainen, Tuovi Susanna, sairaanhoitaja, psykoterapeutti, Suomussalmi, Kennilä, Petri Tuomas Antero, ylikonstaapeli, Liminka, Keski-Korsu, Aija Tellervo, lehtori, Raahe, Keskitalo, Seija Liisa Anneli, ruoka- ja puhtauspalvelupäällikkö, Enontekiö, Kokko, Taina Kristiina, henkilöstöasiantuntija, Saarenkylä, Komu, Sanna Maija, vuoromestari, Liminka, Komulainen, Pirkko Elina, tarkastaja, Kuhmo, Kukkola, Janne Antti, lehtori, Oulainen, Kurki, Leena Maarit, varhaiskasvatusjohtaja, Oulu, Kurtakko, Anna-Mari, laskentapäällikkö, Rovaniemi, Kyllönen, Juha Tapani, tullitarkastaja, Kuhmo, Kyllönen, Marika Hannele, taloussuunnittelija, Kajaani, Kynsijärvi, Auli Marja-Leena, fysioterapeutti, Enontekiö, Lammela, Janne Markus, ylikonstaapeli, Liminka, Lampinen, Tomi Tapani, ylietsivä, Rovaniemi, Lantto, Marja Sisko, maatalousyrittäjä, Pudasjärvi, Launonen, Rauni Hannele, laskentapäällikkö, Siikajoki, Laurila, Tarmo Olavi, ratkaisuasiantuntija, Nivala, Liimatainen, Kimmo Sakari, työsuhdeasiainpäällikkö, Raahe, Liljeblad, Seija Birgitta, veroasiantuntija, Oulu, Limnell, Sakari Johannes, aluepalotarkastaja, Kalajoki, Lomma, Seija Anna-Liisa, diakonissa, Oulu, Loukusa, Vuokko Irene, tiedonhallintasihteeri, Pudasjärvi, Lämsä, Samu Aapo, liikunnanohjaaja, Kajaani, Markkanen, Jarmo Tapani, mattotyöntekijä, pääluottamusmies, Muhos, Meriläinen, Sari Sinikka, kirkon nuorisotyöntekijä, diakoni, Oulu, Miettunen, Pirjo Kristiina, asiakaspalvelupäällikkö, Oulu, Mikkonen, Tuija Hannele, palvelusuunnittelija, Kuhmo, Mukari, Irma-Elina, johtava diakoniatyöntekijä, Oulu, Mäkinen, Seppo Tapani, koulun johtaja, Oulainen, Mäkitalo, Rauli Johannes, talonrakennuspäällikkö, Kalajoki, Männistö, Elisa Marjukka, nuorisopalvelujohtaja, Ylivieska, Mäyrä, Sanna Eliisa, liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja, Oulainen, Määttä, Asko Kalervo, vuorotyönjohtaja, Raahe, Määttä, Martti, Mela-asiamies, Kuusamo, Määttä, Ritva Inkeri, tarkastaja, Kajaani, Nevanperä, Tiina Susanna, psykiatrinen sairaanhoitaja, Kalajoki, Niemelä, Merja-Leena, vastaava ohjaaja, Oulu, Nikola, Armi Ireene, maatalousyrittäjä, Siikajoki, Nystedt, Rauno Kalervo, mittausteknikko, Kuusamo, Olli, Eino Ilpo Waldemar, sähkötöiden- ja käytönjohtaja, Raahe, Paakkola, Kari Antero, liikennemyymäläpäällikkö, Muhos, Palinsaari, Anna-Liisa, asiantuntija, Kempele, Parkkila, Pasi Olavi, valimotyöntekijä, Raahe, Parviainen, Tuula Marjatta, asiantuntija, Kajaani, Pelimanni, Jukka Antero, tullivartija, Tornio, Pelkonen, Sirpa Anneli, asiantuntija, Oulu, Perhovaara, Riitta Anneli, ylitarkastaja, Kajaani, Perttunen, Toivo Matti Johannes, liikenteen harjoittaja, Utajärvi, Peura, Maija-Liisa Tellervo, sairaanhoitaja, Raahe, Piirainen, Mauri, trukinkuljettaja, Suomussalmi, Piltonen, Taina Maarit, erityisohjaaja, Kajaani, Pispa, Paula Tellervo, palveluesimies, Rovaniemi, Pyykkönen, Minna Kristiina, luokanopettaja, Ristijärvi, Rahkola, Tarja Riitta Hannele, vastaava varhaiskasvatuksen opettaja, Oulu, Rahkonen, Veli Jussi Antero, taksiyrittäjä, Tornio, Raittimo, Pentti Antero, ylityönjohtaja, vuoriteknikko, Enontekiö, Rantaeskola, Ari Johannes, työmaamestari, Oulainen, Reinvuo, Ulla Hannele, toimistonhoitaja, Savukoski, Remsu, Timo, sisäisen logistiikan kehittämispäällikkö, Rovaniemi, Riekkinen, Jarmo Kalevi, metsäasiantuntija, Vihanti, Riipinen, Markku Heikki Tapio, asiantuntija, Oulainen, Ruotoistenmäki, Seppo Sakari, ylikonstaapeli, Pyhäjärvi, Salminen, Esa Pekka, koulunjohtaja, Ylivieska, Salminen, Paula Kaarina, luokanopettaja, Pyhäjoki, Sarkkinen, Anne-Maarit, taloussuunnittelija, Oulu, Sarparanta, Tiina Maarit, rikosylikonstaapeli, Kajaani, Semenoff, Matti, poromies, Inari, Somero, Merja Helena, maksatustarkastaja, Ylivieska, Sundqvist, Tina Mia, asiantuntija, Oulu, Sääskilahti, Else Kaarina, ratkaisuasiantuntija, Kittilä, Söderström-Laakkonen, Raili, luokanopettaja, Muhos, Tapio, Matti Johannes, pääkirjanpitäjä, Tervola, Tarujärvi, Viola Marja Anita, toiminnanjohtaja, Ranua, Tervo, Ari Jussi, haastemiesten esimies, Kajaani, Tiepuoli, Pirkko Liisa Kaarina, kirjastotoimen johtaja, Muhos, Tikkanen, Marja-Leena, vastaava sairaanhoitaja, Muhos, Tikkanen, Marja-Liisa, maksatustarkastaja, Rovaniemi, Tuomikoski, Pirjo Helena, maksatusasiantuntija, Oulu, Turunen, Jouko Kalevi, konservaattori, Raahe, Tuulenkari, Ari Tuomas, paloesimies, Haapajärvi, Tyni, Pekka Tapio, tarkastaja, Oulu, Upola, Tarja Anneli, kiinteistöasiantuntija, Rovaniemi, Vasari, Juho Jaakko Oskari, ruotsin ja saksan kielen lehtori, Sievi, Vesisenaho, Markku Tapani, luokanopettaja, Sievi, Wester, Patrick Erik Mikael, kihlakunnanulosottomies, Oulu, Viiri, Esko Kalervo Olavi, lupa-asiantuntija, Rovaniemi, Väntänen, Sirkka Elisabet, asiantuntija, Rovaniemi, Yrjänheikki, Erkki Johannes, rakennustarkastaja, Salla, Yrttiaho, Antti Esa, peruskoulun rehtori, Tyrnävä.

 

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aho, Raija Annikki, arkistosihteeri, Kalajoki, Ahola, Merja Marja Elle, perhepäivähoitaja, Savukoski, Alho, Päivi Tuulikki, koulunkäynnin ohjaaja, Kalajoki, Antinoja, Ritva Heleena, henkilöstösihteeri, Oulu, Enbuske, Seija Inkeri, opintosuunnittelija, Rovaniemi, Grekula, Harri Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu, Haapakoski, Raimo Juho Tapani, kiinteistönhoitaja, Savukoski, Hekkala, Auvo Kyösti, vesitaloussuunnittelija, Tyrnävä, Hiltunen, Tuula Marjatta, verosihteeri, Oulu, Hirvelä, Marko Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Oulu, Hyry, Hannu Antero, asiantuntija, Oulu, Hyvärinen, Riitta Hannele, käräjäsihteeri, Liminka, Hänninen, Lahja Johanna, perushoitaja, Rovaniemi, Isoaho, Tarja Tuulikki, henkilöstösihteeri, Oulu, Jauhiainen, Seija Anita, asiantuntija, Pyhäsalmi, Junttola, Ritva Marketta, asiakasneuvoja, Ala-Temmes, Jänkälä, Katri-Helena, asiantuntija, Rovaniemi, Jääskö, Merja Maritta, opintosuunnittelija, Tornio, Kaartinen, Teija Kristiina, erityisliikunnanohjaaja, Tornio, Kaikkonen, Mikko Reijo Tapani, vanhempi konstaapeli, Oulu, Kaipinen, Mika Paavali, vanhempi konstaapeli, Haapajärvi, Kajava, Ahti Kullervo, vuoroesimies, Kuusamo, Karvonen, Leena Annikki, osastosihteeri, Oulu, Kauppinen, Tuula Aulikki, toimistosihteeri, Alavieska, Kemppainen, Sanna, perintäsihteeri, Kajaani, Keränen, Paula Elina, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu, Kinnunen, Esa Markku, kartoittaja, Kajaani, Klemetti, Heikki Einari, vanhempi konstaapeli, Kajaani, Komulainen, Anna Irmeli, asiakaspalvelusihteeri, Kajaani, Komulainen, Tarja Sinikka, asiantuntija, Kuusamo, Korhonen, Jarmo Sakari, palveluesimies, Rovaniemi, Korpela, Aini Tellervo, sihteeri, Kuusamo, Korva, Anne Maarit, lainkäyttösihteeri, Rovaniemi, Korva, Seija Annikki, vanhempi konstaapeli, Inari, Koskela, Aino Marja, asiantuntija, Kajaani, Koskela, Reino Iisakki, sotaveteraani, Kajaani, Koskenharju, Auli Sirpa Marjatta, hätäkeskuspäivystäjä, Kajaani, Koskimäki, Matti Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Tornio, Kovalainen, Merja Aulikki, käräjäsihteeri, Kajaani, Kumpula, Raija Heleena, kirjastovirkailija, Kemijärvi, Kuure, Maarit Hannele, hallintosihteeri, tietosuojavastaava, Keminmaa, Kärki, Teija Päivi Aulikki, käräjäsihteeri, Kempele, Kääntä, Risto Tapio, toimistosihteeri, Oulainen, Laajala, Virpi Helena, apulaistarkastaja, Kempele, Laatu, Jorma Kalevi, verosihteeri, Oulu, Lampinen, Raija Anneli, verosihteeri, Tornio, Lantto, Tero Jukka Tapani, vanhempi konstaapeli, Liminka, Lassila, Matti Raimo Kalevi, työnjohtaja, Siikajoki, Maliniemi, Taimi Orvokki, puheenjohtaja, Haapavesi, Mannila, Pirjo Irmeli, lupasihteeri, Oulu, Mikkola, Kaija Anneli, kiinteistörekisterinhoitaja, Oulainen, Mikkola, Tapio Kusti Herman, vanhempi konstaapeli, Inari, Mustola, Eira Sanelma, assistentti, Rovaniemi, Mykkänen, Terttu-Liisa, toimistopäällikkö, Oulu, Myllymäki, Teuvo Antero, ylipalomies, Oulu, Myllymäki, Vesa Jussi, palomies, Ylivieska, Mäkinen, Nina Kirsti Kyllikki, apulaistarkastaja, Oulu, Mäkinen, Pasi Olavi, vanhempi konstaapeli, Inari, Mäkitervo, Joni Mikael, vanhempi konstaapeli, Oulu, Männistö, Terho Veli Tapani, kaavoitusteknikko, Kalajoki, Määttä, Janne Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu, Määttä, Marja Helena, taloussihteeri, Ii, Nikulainen, Seija Kristiina, hotelliemäntä, Oulu, Nuojua, Liisa Irmeli, toimistonhoitaja, Oulu, Nurmi-Kouva, Sari Kristiina, tilineuvoja, asiakasvastaava, Oulu, Nätynki, Arto, autopeltiseppä, Rovaniemi, Ohtonen, Kari Petri Juhani, apulaismyyntipäällikkö, Kuusamo, Ojala, Lea Birgitta, tarkastaja, Saarenkylä, Oksama, Marja Helena, vuoropäällikkö, Liminka, Pajala, Laila Maria, lähihoitaja, Tyrnävä, Pallari, Pentti, konepuuseppä, luottamusmies, Rovaniemi, Palojärvi, Kauko Nestori, konemyyjä, Tornio, Palosaari, Terttu Merja, käräjäsihteeri, Kuusamo, Pauna, Anne Marie, tienpidon assistentti, Rovaniemi, Piira, Toivo Einari, vartija, Kempele, Polojärvi, Salme Kyllikki, lähihoitaja, Taivalkoski, Pukari, Atte Johannes, vanhempi konstaapeli, Oulu, Puranen, Marko Allan, vanhempi konstaapeli, Liminka, Reinikainen, Tomi Uolevi, vanhempi konstaapeli, Kalajoki, Saari, Hanna Tellervo, yrittäjä, Kalajoki, Salmenhaara, Anne Tellervo, sosiaalityöntekijä, Tyrnävä, Savukoski, Teuvo Heikki Johannes, vanhempi konstaapeli, Raahe, von Schulmann, Mirva Marketta, valmistuksen ohjaaja, Haapavesi, Seppänen, Irma Kyllikki, lupasihteeri, Suomussalmi, Seppänen, Marita Hannele, asiantuntija, Suomussalmi, Setälä, Mia-Liisa, toiminnanohjaaja, Rovaniemi, Siltavirta, Sirpa Kristiina, korvausneuvoja, Kempele, Stenius, Heleena Aulikki, verosihteeri, Oulu, Suoraniemi, Sirpa Eliina, hoitaja, Kuusamo, Syrjä, Airi Maria, ICT-asiantuntija, Kalajoki, Taskila, Arja Kaarina, seurakuntasihteeri, Oulu, Tihinen, Sirkka Lahja Katariina, lähihoitaja, Muhos, Tiitto, Merja Inkeri, käräjäsihteeri, Haapajärvi, Tikkanen, Anne Sylvi Kaarina, käräjäsihteeri, Muhos, Tolonen, Kari Antero, vanhempi konstaapeli, Kemi, Vaara, Matti, konepuuseppä, CNC-tiimin esimies, Rovaniemi, Valtonen, Satu Helena, vanhempi rikoskonstaapeli, Kajaani, Vesa, Sirpa Helena, lupasihteeri, Oulu, Vittaniemi, Tuija Maarit, hoitaja, Keminmaa, Vuorio, Mikko Juhani, vanhempi konstaapeli, Liminka, Vuoti, Jaana Birgitta, johdon sihteeri, Oulu, Väisänen, Eija Tuulikki, rahoitusasiantuntija, Kajaani, Väyrynen, Asta Aulikki, alue-esimies, Kajaani, Väätäinen, Pekka Antero, ylipalomies, Kuusamo, Ylitalo, Jaana Marika, vanhempi rikoskonstaapeli, Pudasjärvi, Zerni, Sami Petteri, prosessinhoitaja, Kemi, Åkerlund, Kai Petteri, vanhempi konstaapeli, Oulu.
 

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Harmaala, Eija Liisa, postityöntekijä, Oulu, Haverinen, Timo Markku, keittiön vuoropäällikkö, Kajaani, Juntunen, Aune Marjatta, kunnanvaltuutettu, Suomussalmi, Kankaala, Raimo Kaarlo, kunnossapitoasentaja, Oulu, Keinänen, Pirjo Anneli, postityöntekijä, Liminka, Keränen, Liisa Annikki, lastenhoitaja, Puolanka, Kesti, Jukka Eerik, maalari, Pyhäjoki, Kivioja, Kaisu Elina, myyjä, Haapavesi, Kortesalmi, Paula Hellevi, hydrologinen havaitsija, Inari, Koski, Markku Tapani, kunnossapitoasentaja, Oulu, Kurtti, Vuokko Anneli, lastenhoitaja, Kuusamo, Käkelä, Vesa Mauno Antero, talonmies, Kuusamo, Kärkkäinen, Tuija Margit, myyjä, Pyhäjärvi, Lahtinen, Tarja Helena, myyjä, Taivalkoski, Leppä, Arja Helena, myyjä, Pyhäsalmi, Lämsä, Ilkka Tapani, mittausmies, Kuusamo, Multasniemi, Kirsti Aulikki, siistijä, Oulu, Määttä, Elli Irene, myyjä, Kuusamo, Nurminen, Tomi Mikael, vartija, Haapajärvi, Ollila, Jorma Salomo, laitosmies, Kuusamo, Palosaari, Mikko, myyjä, Kuusamo, Sotkasiira, Arja Tellervo, perushoitaja, Taivalkoski, Takkula, Reijo Kalevi, postityöntekijä, Oulu, Tanskala, Hannu Sakari, operaattori, Raahe, Taskila, Antti Jaakko, masuunien valvomonhoitaja, Raahe, Tiermas, Rauni Anneli, laitosapulainen, Kuusamo, Tolppanen, Anne Maarit, ravitsemistyöntekijä, Kemijärvi, Ylilehto, Sinikka, keittäjä, Pudasjärvi, Äijälä, Veijo Juhani, päivävuoron yleismies, Raahe.

Listaa on täydennetty kello 13.55.

MAINOS

Lue lisää aiheesta

Kommentoi

Mitallien saaminen vaatii taakseen laajan tukiverkoston, jotka suosittelevat mitallia, tuntemattomat "Isänmaan puolustajat" eivät niitä saa.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Suurin osa valtion ja kuntien työntekijöitä. Kumma ettei yhtään asiantuntija-asiantuntijaa. Pönötys on taas voimissaan. Ja pellinpala rinnassa tulee palkankorotusta halvemmaksi.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Onhan nyt kaikki Suomen veteraanit saanut mitalin.ovathan he mitallit ansainneet.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Kiinnostaa ettämillä perusteella nämä myönnetään ja kuka näistä tekee ehdotuksen ylempään portaaseen?

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Vois laittaa kuvan annetusta kunniamerkista niin tämmönen tavan tallaajaki tietäs mikä näkösiä ne on.

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Onnittelut kaikille!
Tuota..
Jos ei tiedä , niin saako tiedustella:
Mikä on "Mela-asiamies?"
Minulle tulee mieleen kaksi vastausta.
Toinen on "venekaupan erikoismies" ja toinen...?
Hmmmm...niinpä!

Vastaa Ilmoita asiaton viesti

Uutisvirta

105
Antti Rinne nousemassa hallitustunnustelijaksi – "Ensin on epäluottamusta pääministeri-Rinnettä kohtaan, mutta ei hallitustunnistelija-Rinnettä kohtaan, onhan tämä erikoista"
70
Iin kunta voitti ison eurooppalaisen kilpailun ilmastohankkeellaan – "Koska Ii pystyy tähän, siihen pystyy koko Eurooppa", sanoi Micropoliksen Leena Vuotovesi
61
Teollisuusliitto aloittaa laajat lakot – Pohjois-Suomessa lakkoillaan muun muassa Nokialla, SSAB:lla ja isoilla kaivoksilla
25
Keskustan sisäinen WhatsApp-ryhmä suljettiin vuotojen takia jo lauantaina – Ryhmäjohtaja Kurvinen: "Tällainen toiminta vie luottamusta, pidän sitä suorastaan törkeänä"
21
HS: Teollisuutta uhkaavien lakkojen vuoksi Fermionin lääketehtaalla Oulussa aloitettu alasajo – muun muassa syöpälääkkeen valmistus keskeytyy
20
Lännen Median kysely: Sanna Marin sdp:n puoluevaltuutettujen kärkiehdokas pääministeriksi – joka kolmas valtuutettu ei osaa tai halua nimetä suosikkiaan
14
Pääministerin valinta etenee: Sdp:n puoluehallitus kokoontuu ja valitsee hallitustunnustelijan – Miten ja milloin Suomi saa uuden pääministerin?

Etusivulla nyt

Paikallissää

Juttutupa

Kuumin keskustelu nyt

Venäjän uhkaa ei ymmärretä!

328 viestiä | Lue keskustelu

Päivän tykätyin viesti

Puolison puute voi tappaa miehen!

Eihän se uutinen noin ollut. Yksinäisyyteen mies ottaa viinaa ja sairastuu haimatulehdukseen ja sitten poks. Lue huomise... Lue lisää...
no,

Jari ja sarjakuvat

Jari

23.6.
Jari on tauolla.

Naapurit

5.12.
;

Uutiset osastoittain

Palvelemme sinua

Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään Kalevan tilausasioissa ja muissa lukijan palveluissa.

Asiakaspalvelu

(08) 5377 610 (ma-pe 9-16)

www.kaleva.fi/asiakaspalvelu

Kalevan kokonaistavoittavuus on 86 % Oulun markkina-alueen kuluttajista viikossa.

Kaleva Media Yrityspalvelut

(08) 5377 180

kalevamedia.fi/yrityspalvelut/


stats-image