Ammattiopisto Lappia

Ylioppilaat ja valmistuneet 2016 1.6.2016 9:07
Kaleva

 KEMI

Automaatioasentaja
 Antinoja Juho

 ICT-asentaja
 
Alarousu Roope
 Heidary Sina
 Keränen Markus
 Mylly Rene
 Mört Roope
 Orre Jesse
 Pietilä Ville-Pekka
 Riihijärvi Tuukka
 Ristolainen Janne
 Sadinmaa Pekka (kaksoistutkinto)
 Tennivaara Christian (kaksoistutkinto)
 Toikkanen Jaakko
 Valutie Jussi
 Viiri Henri

 Kalanviljelijä
 
Utriainen Karri

Kalanjalostaja
 
Oikarinen Jesse

 Kalastuksenohjaaja
 
Seppänen Topi-Jaakko

 Kokki
 
Do Elisabel
 Hakasaari Tomi
 Htoo Bew
 Höyhtyä Jenniina (kaksoistutkinto)
 Juopperi Jessika
 Khannolainen Vladislav
 Kiviaho Joni (kaksoistutkinto)
 Maidell Nea
 Maijala Santeri
 Moisanen Juho
 Mäcklin Tiia-Maria
 Peteri Max
 Purho Sara
 Tenno Kimmo
 Tyystälä Titta (kaksoistutkinto)

 Koneenasentaja ja koneistaja
 
Isokääntä Janne Simo

 Koneistaja
 
Filppula Juho
 Heikkinen Riku
 Maihkila Juha Matti
 Maronen Jere
Rantamaula Eetu           

Kosmetologi
 
Holm Jenna
 Juopperi Linda
 Kokkinen Jenny
 Maikkula Jenni
 Mäntynenä Eliisa
 Nieminen Laura
 Ollila Jannika
 Perkgöz Elisa
 Pinola Elviira
 Saarela Satu
 Savolainen Anni
 Tihinen Janina
 Valta Susanna
 Ylitalo Hanna

 Kunnossapitoasentaja
 
Greus Alex
 Johansson Heikki
 Kari Juuso
 Peurasaari Jarkko
 Pitkänen Saku
 Ruonala Lauri
 Ylikärppä Petteri

 Laborantti
 
Alatossava Paula
 Hookana Veera
 Imzoura Suvi
 Karppinen Suvi-Tuuli
 Kokkonen Jussi
 Koskela Marjo
 Lämsä Petteri (kaksoistutkinto)
 Oravainen-Rissanen Laura
 Satta Nea
 Saukko Hanna-Kaisa
 Välikangas Janne                                         

Levyseppähitsaaja
 
Hietala Niko
 Kurttila Samuli
 Vaattovaara Timo
 Vierelä Jussi
 Vääräkangas Ville
 Youn Tha

 Lähihoitaja
 ensihoito
 
Häkkilä Riikka
 Paloniemi Reetta
 Partanen Joonatan
 Pirttimaa Jenny
 Pitkänen Sonja

 Lähihoitaja
 kuntoutus
 
Jänesaro Henna
 Karjalainen Miia-Reetta
 Pietilä Essi
 Prusila Nanna
 Sipola Paju
 Smeds Emma
 Säynäjäkoski Veera
 Vuokila Ulla-Stiina

 Lähihoitaja
 lasten ja nuorten hoito ja kasvatus
 
Alaperä Ida
 Alatalo Jaakko
 Davidila Iida
 Hautala Annika
 Hoikka Henniriina
 Malinen Rosita
 Miettinen Reetta
 Nurkkala Krista
 Paavola Hilla-Helinä
 Sundqvist Krista
 Tuomela Marita
 Turula Essi

                     

Lähihoitaja
 mielenterveys ja päihdetyö
 
Heikkilä Joel
 Laitinen Mari

 

Lähihoitaja
 sairaanhoito ja huolenpito
 
Alalahti Elina
 Alaruikka Aliisa (kaksoistutkinto)
 Arola Alina (kaksoistutkinto)
 Bomström Jenna
 Hannunkivi Julia (kaksoistutkinto)
 Hoikka Heidi
 Juoperi Sanna
 Kanto Elina
 Kreivi Janita
 Kuru Hanna
 Marin Ella
 Määttä Tanja
 Näätsaari Mari
 Ojanaho Topias
 Paakkari Elina (kaksoistutkinto)
 Partanen Selina (kaksoistutkinto)
 Pirttimaa Tiia-Maria
 Sallinen Sanni
 Seppänen Roosa (kaksoistutkinto)
 Takalo Outi
 Vallo Noora

                                                                                                                                                       

Lähihoitaja
 vammaistyö
 
Barsk Sonja
 Törmä Laura (kaksoistutkinto)
 Niilekselä Joona-Kasperi

 

Lähihoitaja
 vanhustyö
 
Lahdenperä Anne
 Lakkapää Jasmina
 Lakkapää Jonna
 Virtanen Elina
 Väänänen Kirsi

 

Matkailupalvelujen tuottaja
 
Goy-Juntunen Irina
 Tauriainen Erika (kaksoistutkinto)

                                                                

Matkailuvirkailija
 
Leskinen Milla
 Matikainen Heta
 Mikkola Janita
 Ndegeya Ramadhan
 Värtö Jenna

 

Parturi-kampaaja
 
Alakontiola Eeva
 Dahl Laura
 Hallikainen Sanna
 Kotila Elina
 Lammassaari Jenni
 Pantsar Noora
 Tapio Anniina
 Tuisku Emmi (kaksoistutkinto)

 

Prosessinhoitaja
 
Halonen Maria
 Kylmä Jere
 Mustajärvi Samuli
 Nikula Pekka
 Piipponen Samuli
 Reini Joonas
 Vähä Mikko
 Yliviuhkola Hannu

 

Putkiasentaja
 
Maronen Henri
 Perätalo Mikko
 Rundgren Jani
 Saloniemi Arttu
 Tapio Jarkko (kaksoistutkinto)
 Tirroniemi Jyri
 Virtanen Taneli
 Ylimaunu Sami
 Öfverberg Mikko

 

Puuseppä
 
Karppinen Elias
 Lamsijärvi Jesse
 Lehtonen Riku
 Pallari Tomi
 Salonen Antti

 

Sähköasentaja
 
Parpala Juho Simo (kaksoistutkinto)
 Vuorimaa Arttu Simo (kaksoistutkinto)

                                                                                                                                                        

Sähköasentaja ja automaatioasentaja
 
Hanhisuanto Patrik
 Hasti Matti
 Heikkinen Henry (kaksoistutkinto)
 Heinikoski Oskari
 Hirvonen Jesse
 Juopperi Joona
 Kaleva Jani
 Kvist Aleksi
 Kyaw Kuekue
 Leppioja Nikolai
 Mansikka Aleksanteri
 Mattinen Sakari
 Mäkimartti Emma
 Niskala Matias
 Ojanaho Mikko
 Ollitervo Joonas
 Parpala Pauli
 Seretin Werneri(kaksoistutkinto)
 Sipola Mika
 Suomalainen Teemu
 Tuohino Rami

                                                                                                            

Talonrakentaja
 
Huttula Kimi
 Isokoski Hannes
 Jama Mustafe
 Juntunen Juho-Antti (kaksoistutkinto)
 Kaikkonen Janne-Petteri
 Karppinen Valtteri
 Kuusiniemi Tuukka (kaksoistutkinto)
 Marjeta Ville
 Miilumäki Janne
 Posti Henri
 Söyrinki Arttu
 Timonen Pasi

 

Tarjoilija
 
Cari Aye
 Halunen Heikki
 Montonen Laura
 Mustonen Aleksi
 Nevanperä Miia
 Rintamäki Niko
 Salmijärvi Riina
 Wah Shal

                                                                                                                                  

KEMINMAA

Ajoneuvoasentaja
 
Alanenpää Jeremi
 Aung Hla
 Berg Tuomas
 Deere Wirwir
 Halonen Teuvo
 Huotari Arto
 Jaako Jalmari
 Laine Henri
 Lakkapää Joni
 Maijala Sami
 Mertala Joni
 Ollila Tero
 Onkalo Aleksi
 Raate Jere
 Rissanen Paavo
 Ruonala Jarno
 Tarujärvi Kristian
 Tennivaara Miika
 Tervaharju Pekka
 Vaara Janne
 Wallen Waltteri

 

Turvallisuusvalvoja
 
Grönberg Tiia-Maria
 Jaako Joona
 Kangasniemi Riikka
 Katajamaa Vera-Sofia
 Koponen Niko
 Kämäräinen Johanna
 Laitinen Henri
 Linnatie Emmi
 Mäkelä Joel
 Mäkelä Valtteri
 Naasko Laura
 Paunonen Mirja
 Peurasaari Aleksi
 Salmela Hanna
 Saukkoriipi Sara
 Sipola Suvi
 Stenberg Silja
 Tallgren Ella
 Tolonen Laura
 Ylinampa Valtteri
 Ylönen Tuuli-Mari

                                           

LOUE

Eläintenhoitaja
 
Joensuu Henna
 Karjalainen Iida-Riikka
 Nissinen Tuuli
 Palojärvi Sanna
 Partti Heini
 Törmänen Eveliina

 

Maaseutuyrittäjä
 
Heikka Juho
 Keränen Antti
 Matinlassi Milka

                                                                                      

MUONIO

Ajoneuvoasentaja
 
Kajanki Juha
 Liimatainen Aleksi
 Virta Arto

 

Kokki
 
Demkov Deivid
 Serdiukov Artiom

 

Lähihoitaja
 sairaanhoito ja huolenpito
 
Heikki Jaana
 Kemppainen Iida
 Laakso Anna
 Uusitalo Ella

 

Lähihoitaja
 vammaistyö
 
Niva Suvi
 Parkkinen Juha
 Regina-Niva Jasmin

 

Pienkonekorjaaja
 
Jefremoff Mihku

 

Sähköasentaja
 
Havela Miika
 Raittimo Juho
 Rauhala Eemeli
 Reponiemi Joonas

                                           

Talonrakentaja
 
Kangosjärvi Niila
 Rauhala Joona

                                           

TORNIO

Artesaani
 
Buska Julia
 Haapala Jenna
 Jylkkä Ida
 Risto Sarita

 

Datanomi
 
Kemppainen Rami
 Kokkinen Roope
 Kuukasjärvi Sanna
 Köpman Juho
 Malinen Tuomas
 Simluang Warunee
 Soppela Jenna
 Spets Jori

 

Kaivosmies
 
Harmaala Joel
 Lalli Eero
 Lehmuslehti Kalle
 Palomaa Henry
 Ronkainen Oskari (kaksoistutkinto)
 Tuomaala Jesse

 

Kaivosmies ja rikastaja
 
Hytönen Marja
 Kunnari Janne
 Ojanperä Ville

 

Kokki
 
Lindqvist Anna-Katariina
 Mikkola Lauri
 Santamäki Ida
 Simonaho Henry
 Särkiniva Henna
 Tanner Eero
 Willman Vilja

 

Kunnossapitoasentaja
 
Isokangas Niklas
 Kinnunen Henri
 Kreivi Emil
 Kunnari Jarkko
 Kvist Niko
 Niskanen Pekka
 Sarala Aki
 Senbom Niko
 Tähti Joona
 Yliherva Jouni (kaksoistutkinto)

 

Kuva-artesaani

Hyväri Meri
 Kanniainen Reetta
 Kauranen Milja-Matilda
 Lepola Julia
 Luhtaniemi Roosa
 Matala Vesa
 Mynttinen Krista
 Mäntylä Eveliina
 Partanen Aune
 Peurasaari Krista (kaksoistutkinto)
 Suorsa Sina
 Vuokila Roosa

 

Leipuri-kondiittori
 
Arponen Emma
 Autio Karoliina (kaksoistutkinto)
 Hätelä Lotta
 Keinänen Stina (kaksoistutkinto)
 Lindqvist Anna-Katariina
 Pirttijärvi Matti
 Puominen Jenni
 Salo Angelika
 Saonegin Heli
 Toppi Hannes

 

Levyseppähitsaaja ja koneistaja
 
Harju Sakari
 Hast Tommi
 Hentilä Samuel
 Keränen Henri
 Lunki Aukusti
 Mäkivuoti Petteri
 Norman Jimi
 Satta Markus
 Valppu Leevi
 Valtonen Arttu
 Vasara Eetu

 

Maalari
 
Halme Melina
 Hämeenniemi Marianne
 Kaltakari Timo
 Krypsjö-Angeria Ester
 Lantto Juhani
 Nissilä Tia
 Palosaari Veera
 Plym Pauli
 Turtinen Inka
 Urpilainen Sonja
 Vaaraniemi Jutta
 Ylitalo Heidi

 

Media-assistentti
 
Alavesa Joni
 Damberg Melisa
 Gullsten Jonna
 Hautala Anni
 Koskimäki Sami
 Miettunen Jimi
 Parttimaa Julia
 Pesonen Mirja
 Pörhölä Olli
 Riipi Joona
 Ruokonen Pedro
 Sukuvaara Emilia
 Tapani Julia
 Tenoluoto Tony
 Vuokila Jenna
 Ylitalo Jaakko

 

Merkonomi
 asiakaspalvelu ja myynti
 
Eerikkilä Henna
 Heikkilä Aleksi
 Härmä Pauliina
 Katisko Janica
 Kinisjärvi Janina
 Kronqvist Paula
 Mäkelä Jan
 Mäkimartti Sara
 Männikkö Samu
 Nalli Niklas
 Perttunen Veronica
 Puisto Juuso
 Rautio Samuli
 Tallgren Annika

 

Merkonomi
 talous- ja toimistopalvelu
 
Heikonen Tuomas
 Jaara Sonja
 Keränen Jaakko
 Lampela Veera (kaksoistutkinto)
 Pounu Erika
 Taipale Terhi                  

 

Musiikkiteknologi
 
Holappa Aleksi
 Honkala Jami
 Joki Otto
 Korva Markus
 Malo Paavo
 Paananen Jani
 Pihlajaniemi Janne
 Syväniemi Joonas
 Voutilainen Matias
 Ylipahkala Roosa (kaksoistutkinto)

 

Muusikko
 
Arvola Henri
 Ilo Tiia
 Isoaho Jenni
 Isoniemi Heikki
 Kaartinen Taru (kaksoistutkinto)
 Koskinen Milla
 Mero Aino
 Paldanius Samuli
 Raatikainen Janne
 Satokangas Aapo

                                                                                                                                  

Rikastaja
 
Kuusijärvi Katariina
 Tabell Samuli

                     

Suunnitteluassistentti
 
Hjulberg Salla-Maarit
 Pitkänen Heidi
 Tarkiainen Minna
 Turja Reko
 Turunen Tarja

                                                                                      

Sähköasentaja ja automaatioasentaja
 
Heikurainen Vesa
 Hiltunen Olli
 Kangas Juho
 Kangasniemi Joonas
 Kinnunen Vesa
 Korpi Oscar
 Koskinen Tomi
 

Kronqvist Ari-Matti
 Kynsijärvi Riku
 Leppänen Ville
 Pehkonen Risto

                                                                                                                                  

Talonrakentaja
 
Huhta Emma (kaksoistutkinto)
 Lalli Juho
 Leinonen Artturi
 Mykkälä Tomi
 Puittinen Arttu
 Risto Tony
 Säily Albert
 Teixeira Emilia (kaksoistutkinto)
 Wolff Riku
 Äärelä Valtteri

 

Tarjoilija
 
Jaako Maria
 Kannala Henri
 Takalo Johanna
 Tuomas Jonna
 Wass Satu
 Ylitalo Emmi

MAINOS

Kommentoi

Uutisvirta

123
Sirkkaleipää leivotaan nyt myös Oulussa – Fazerin sirkkajauho tulee Hollannista, koska kotimainen hyönteistuotanto ei riitä
82
Joka kymmenes työtön aktivoitui, kun aktiivimalli leikkasi etuutta, kertoo Kela
52
Aftonbladet: Ruotsissa pidätetty autojen tuhopoltoista epäiltyjä
51
Nuorten maailmantuska voi synnyttää uuden luonnonsuojelubuumin: "Ilmastonmuutos on vaarallisempi kuin ydinsota"
48
Uusi pienpanimotuotteisiin erikoistunut pub avataan Rotuaarille perjantaina – Mallaskellari haluaa laajentaa Oulun oluttarjontaa
34
Myllytullin entinen Oulun seudun ammattiopiston kortteli uusiutuu täysin - suurin osa rakennuksista puretaan ja tilalle nousee asuin-, liike- ja toimistorakennuksia
33
Uusi taksilaki voi tuoda ongelmia koulutakseihin – harvaan asutuilla alueilla kela-kyytien ajo saattaa houkutella yrittäjää enemmän

Etusivulla nyt

Paikallissää

Juttutupa

Päivän tykätyin viesti

Joutuvatko Suomi ja Ruotsi Nato-asiassa puun ja kuoren väliin?

Erittäin suositeltavaa luettavaa tässä Nato-asiassa tarjoaa Into-kustannuksen julkaisema Vakaus vaakalaudalla. 20 eri al... Lue lisää...
Norbert Schaller

Jari ja sarjakuvat

Jari

23.6.

Naapurit

14.8.
;

Uutiset osastoittain

Palvelemme sinua

Asiakaspalvelumme auttaa sinua mielellään Kalevan tilausasioissa ja muissa lukijan palveluissa.

Asiakaspalvelu

(08) 5377 610 (ma-pe 9-16)

www.kaleva.fi/asiakaspalvelu

Kalevan medioilla tavoitat 331 000 lukijaa.

Yrityspalvelut

(08) 5377 180

yrityspalvelut.kaleva.fi


stats-image