OTAXI
17 vuotta kuljetusalalla työskennellyt Tiina Kaakinen on ajanut esteetöntä taksia 3 vuotta. Hän kokee, että parasta omassa työssään on ehdottomasti kohtaamiset asiakkaiden kanssa.
Tiina Kaakinen
Yksi Tiinan vakiasiakkaista on Janne Oikarinen, joka käyttää esteettömiä kuljetuksia lähes päivittäin yhdessä henkilökohtaisen avustajan kanssa.
Äänet päälle
Pilatesta, tanssia, maalausta, uintia. Janne liikkuu aktiivisesti ja harrastaa monipuolisesti Kempeleen ja Oulun alueella.
Viikoittain Tiina hakee Jannen kyytiin kotipihasta sovittuna päivänä ja kellonaikana, ja auttaa hänet sisälle autoon rampin avustuksella.
Esteettömissä kyydeissä turvallisuus on aina etusijalla. Pyörätuoli kiinnitetään hihnoilla ja matkustajalla on oma turvavyö.
Äänet päälle
Janne Oikarinen, Otaxin asiakas
Äänet päälle
Tiina ja hänen sadat kollegansa paikallisella Otaxilla palvelevat Pohjois-Pohjanmaan alueella yli 600 auton voimin. Kun haluat luotettavaa ja turvallista taksipalvelua, hyppäähän kyytiin!
Teksti, kuvat ja taitto: Ida Lohela-Park
Julkaistu: 15.9.2025
Lue lisää