Työtaistelut: VR: Junat py­ri­tään pa­laut­ta­maan lii­ken­tee­seen heti, kun sopu ve­tu­rin­kul­jet­ta­jien työ­rii­taan syntyy

Tilinpäätökset: Oulun kau­pun­gin ti­lin­pää­tök­ses­tä on tulossa huikean yli­jää­mäi­nen

Luitko jo tämän: Lää­kä­rit suos­tui­vat tut­ki­maan Inga Kavakan kun­nol­la vasta 13 vuoden kär­si­myk­sen jälkeen

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva 2 kk 59,90 euroa

Kolumni

Suo mulle maja rau­hai­sa…

Kenttätien asunnottomien palveluissa on joka joulu ollut periaatteena, että ketään yösijaa tarvitsevaa ei käännytetä pois.

Joulua pidetään perinteisesi perhejuhlana, jonka suurin osa suomalaisista viettää joko omassa kodissaan tai vanhempien, sukulaisten tai ystävien luona. Se on juhla, jolloin nautitaan rauhasta, toisten läsnäolosta ja kiireettömyydestä sekä nautitaan yltäkylläisesti mahat täyteen herkkuja. Silloin jaetaan lahjoja ja niitä myös saadaan läheisiltä ihmisiltä.

Omaan jouluuni on kuitenkin liittynyt pitkään tietynlainen haikeus ja surumielisyys.

Tämä tunne johtuu siitä, että tiedän harmittavan hyvin, että on olemassa hyvin toisenlaisia jouluja kuin juuri kuvaamani perinteinen joulu.