Sähkösavukkeet: Ou­lu­lai­sen kou­lu­po­lii­sin mukaan va­pe­bis­nek­sen ve­lan­pe­rin­tä on kuin huu­me­kau­pas­ta

Buhurt: Haar­nis­kat ko­li­se­vat ja kirveet hei­lu­vat Oulun kes­kus­tas­sa vii­kon­lop­pu­na

Luitko jo tämän: OYSissa on jou­dut­tu sul­ke­maan kym­me­nen leik­kaus­sa­lia

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Ou­lu­lai­nen Meri Saranki sai­ras­tui syö­mis­häi­riöön 14-vuo­tiaa­na – "Terve osa minusta suri ja tunsi häpeää, sairas osa pakotti jat­ka­maan ja va­leh­te­le­maan"

Oulu

Kevät 2016 oli poikkeuksellisen lämmin, mutta Meri Sarankia paleli. Koulukavereiden pukeutuessa hellevaatteisiin Saranki kietoutui paksuun fleecepuseroon ja väsähti noustessaan koulun portaita.

Koulun kesälomaa edeltävän opiskeluloppukirin aiheuttaman stressin lisäksi Saranki oli jo pidemmän aikaa säännöstellyt syömisiään ja treenannut kuntosalilla vimmatusti.

– Energiavarastot olivat täysin nollissa, nyt 21-vuotias nuori nainen muistelee seitsemän vuoden takaista kevättä.