Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaalikoneesta
Pääkirjoitus: Kisa vaalien ykköspaikasta on nyt huippukireä, ja siksi pienet mokailut tai onnistumiset voivat ratkaista lopputuloksen
Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä
Tilaajille
Mitä reiästä näkyy? – oululainen kuvataiteilija Aini Pihlajaniemi parsii ja tikkaa digitaalisia kuvia tai vaikka sukkia
Kuvataiteilija Aini Pihlajaniemi on villi ja luova parsija. Hänen teoksensa puhuttelevat rikkinäisyyden, keskeneräisyyden ja eheytymisen teemoilla. – Tosi inspiroivia ovat vaatteet, joissa on vaikka paikkakin kulunut rikki. Että on paikka paikan päällä, siitä tulee myös välittämisen tunne, Pihlajaniemi sanoo.
Kuvataiteilija Aini Pihlajaniemen diptyykin nimi on Tuskaa ja rauhaa. Se on valokuvapohjainen teos, johon on kuvankäsittelyllä liitetty ompeleita ja purkulankaa. Korjatut-näyttelyssä Pikisaaressa on esillä tämä pienempi versio teoksesta.