
Parhaillaan Suomessa on menossa yrittäjyyden murros. Näin sanoo Mikro- ja yksinyrittäjät ry:n puheenjohtaja Liisa Hanén.
Murros näkyy konkreettisesti muun muassa siinä, että yksin- ja mikroyrittäjien määrä kasvaa huimasti. Hanén viittaa Tilastokeskuksen lukuihin, joiden mukaan jo 93 prosenttia Suomen yrityksistä on mikro- tai yksinyrityksiä. Suomessa on yli 190 000 yksinyrittäjää ja 80 000 mikroyrittäjää. Yksinyrittäjien osuus työllisistä on 13,4 prosenttia. Muutamia henkilöitä työllistäviä mikroyrityksiä on kymmeniä tuhansia.
Mikro- ja yksinyrittäjien yhdistys perustettiin viime syksynä, kun YEL:in eli yrittäjän lakisääteisen työeläkevakuutuksen uudistus tuli tapetille. Hanén keräsi muutamassa viikossa noin 67 000 allekirjoitusta adressiin, jolla vastustettiin muutosta.
– Ymmärsin, että YEL on vain jäävuoren huippu. Järjestökentältä on puuttunut tällainen toimija, hän kertaa taustaa.
Hanén toimii yksinyrittäjänä liikunta- ja hyvinvointialalla. Tätä ennen hän on toiminut tuottajana ja media-alan yrittäjänä, joten kokemusta on kertynyt yhteensä 12 vuotta.