
Miesten Superpesis, KPL–KeKi 2–1 (0–1, 2–0, 1–1, 3–2)
Kauden kuudes ottelu oli lopulta ensimmäinen kerta tällä kaudella miesten Superpesiksessä, kun Kempeleen Kiri joutui poistumaan hiekkatekonurmelta tappio niskassaan.
Sarjan kärkijoukkueisiin lukeutuva Kouvolan Pallonlyöjät nitisti vierailijansa lopulta kotiutuslyöntikilpailussa.
Kesäkuun alun kunniaksi alle kymmenen asteen lämpötilassa ja kovassa tuulessa käyty ottelu ei tarjonnut ikimuistoisia sisäpelisuorituksia. Kummankin joukkueen lyöntipeli sakkasi pahemman kerran. Vierasjoukkueen ensimmäisessä sisävuorossa kolme paloa tuli täyteen jo kolmantena lyöneen Onni Määtän suoritusten jälkeen.
Avausjakso paketoitiin noin neljässäkymmenessä minuutissa ja sen ainoan juoksun löi KeKi:n Ossi Meriläinen. Jaksopisteen ansiosta KeKi nousi sarjataulukon piikkipaikalle ohi Sotkamon Jymyn.
– Sisäpelissä tuli karseita virheitä. Toki pitää antaa myös ulkokentille kunnia. Molemmilla on ensiluokkainen ulkopeli, niin sekin vaikeuttaa sään lisäksi, KeKi-pelinjohtaja Petri Tuuva sanoi.
KPL sai toisella jaksolla hanojaan auki ja raapi jaksovoittoon tarvittavat juoksut, kun taas KeKi jäi nollille.