Toimintapaukku The Raid – Redemption on ensimmäinen Suomessa elokuvateatterilevityksen saanut indonesialainen elokuva. Yhdysvalloissa siitä tuli keväällä yllätysmenestys. Vain miljoonan dollarin budjetista huolimatta se levisi lähes tuhannelle valkokankaalle.
– Menestys on ollut täysin uskomatonta, ohjaaja Gareth Evans kertoo puhelimessa Jakartasta.
– Unelmat täyttyivät, kun saimme The Raidin Toronton elokuvajuhlille. Se, että sitä levitetään laajasti USA:ssa, oli enemmän kuin uskalsimme toivoa.
The Raidin valttina on äärimmäinen vauhti ja kamppailulajikohtausten pureva realismin tuntu. Tarina rikollisliigan hallitsemaan kerrostaloon iskevästä karhuryhmästä on pelkistetty perusasiaan: katsoja seuraa Iko Uwaisin näyttelemän sankarin hengissäpysymistaistelua.
Elokuvassa nähtävä laji silat on kaakkoisaasialainen erikoisuus. Uwais on sen mestari, josta tuli kertaheitolla kotimaansa ehkä suurin elokuvatähti.
– Olen varma, että Iko tekee vielä elokuvia lännessäkin. Hänestä on tullut minulle kuin pikkuveli, Evans sanoo.