Perhe on pahin -sarjan Edith kuoli

Perhe on pahin -sarjan Edithiä näytellyt Jean Stapleton on kuollut. Näyttelijä kuoli perjantaina New Yorkissa omassa kodissaan, ilmoittivat hänen omaisensa.

Perhe on pahin -sarjan Edithiä näytellyt Jean Stapleton on kuollut. Näyttelijä kuoli perjantaina New Yorkissa omassa kodissaan, ilmoittivat hänen omaisensa. Stapleton oli kuollessaan 90-vuotias.

Stapleton näytteli hyväsydämistä Edith Bunkeria 1970-luvun komediasarjassa, joka oli tv-katsojien suuressa suosiossa myös Suomessa. Edithin aviomies Archie oli äärikonservatiivi, joka laukoi usein rasistisia kommentteja. Mies otti sanallisesti yhteen tyttärensä Glorian ja tämän liberaalin aviomiehen Michaelin kanssa yhteiskunnallisista asioista. Ikimuistoinen on myös joka jaksossa kuultu Edithin ja Archien duetto pianon ääressä.

Stapleton voitti Edithin roolistaan kolme Emmy-palkintoa.

Archieta näytellyt Carroll O'Connor kuoli vuonna 2001.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä