Marvel Studios paljasti San Diegossa järjestetyssä Comic-Conissa lisätietoja tulevista elokuvistaan.
Aiemmin varmistuneiden Thor ja Captain America -elokuvien jatko-osien viralliset nimet ja ensi-iltapäivät julkistettiin.
Thor: The Dark World tulee elokuvateattereihin marraskuun 8. päivä vuonna 2013 ja Captain America: The Winter Soldier huhtikuun 4. päivä vuonna 2014.
Marvelin uudet projektit ovat elokuvat sarjakuvista tutuista Guardians of Galaxystä ja Ant-Manista. Molemmat elokuvat ilmestyvät vuonna 2014.
Marvel Studiosin kaksi viimeisintä elokuvaa, The Avengers ja The Amazing Spider-Man pyörivät parhaillaan Suomen elokuvateattereissa.

Kommentit
The Amazing Spider-Man ei muuten taida olla varsinaisesti Marvel Studiosin elokuva, vaikka hahmo onkin Marvelin.
Guardians of the Galaxy ei ole erityisen tunnettu täällä ja Ant-Man:kin tunnetaan paremmin Muurahaismiehenä ja Kostajien jäsenenä.
Taitaa tulla B-luokan kamaa, eikä samanlaisia 'blockbustereita', kuin esim. Spider-Man ja Avengers.
just kun tuomas sammelvuo eli lentopalloilija!